Yapılan araştırmalara göre Facebook kullanıcılarını üzüyor

Yapılan araştırmalara göre Facebook kullanıcılarını üzüyor

Sosyal ağ kullanıcıları oldukça arttı. Aslında sosyal ağ kullanırken asosyalleşiyoruz. Twitter’da sayısız takipçiniz İnstagram’da bir sürü beğeniniz Facebook’ta yüzlerce arkadaşınız var. Artık arkadaşlarınızla buluştuğunuzda bile muhabbet etmek yerine telefonu elimizden düşürmediğimiz bir zamanda yaşıyoruz.

136
0
Paylaş

Nasıl oldu da bu hale geldik? Tabi sosyal medya günümüzde öyle bir hale geldi ki iş başvurularında bile dikkat edilir oldu. Orda farklı bir dünya olduğu gerçeğini kimse yalanlamıyor ama hepimiz ortak bağımlı olduk ki konuşmayı unutuyoruz.

Danimarkalı bilim adamlarının araştırmasına göre Facebook kullanmayanlar daha mutlu ve stressiz oluyorlar. 1095 katılımcıyla yapılan araştırmada katılımcıların yarısı bir hafta facebook kullanmadılar. Diğer yarısı ise kullanmaya devam etti.

Sonuçlar bilim adamlarını şaşırttı. Facebook kullanmayan katılımcıların, diğer katılımcılara göre daha az stresli olduğu ve daha çok mutlu olduğu gözlemlendi. Facebook kullanmayan grup daha iyi konsantre olduklarını söylediler. Bunların yanı sıra sosyal iletişimleri artan grup bu hallerinden memnundu.

Happines Resarch Enstitüsü’nden Meik Wiking “Sonuçlar bizi şaşırttı” ifadelerini kullanırken iki grup arasında açık bir fark olduğunu söyledi.

Sosyal ağ artık hayatımıza o kadar çok girmiş ki Sosyal Medya’nın eleştirildiği bir programda “Bize sosyal medya üzerinden  ulaşabilirsiniz.” deniyor.  Artık hayatımızın bir parçası olması bırakmamızı imkansız hale getiriyor. O yüzden artık kullanmamak değil bağımlı olmamak önemli bu noktada. En azından arkadaşlarınızla buluştuğunuzda telefonlarınız cebinizde kalsın.

CEVAP VER