Yapay Zeka Ahlakı Araştırmaları

Yapay Zeka Ahlakı Araştırmaları

72
0
Paylaş

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan yapay zekaların bir gün insanlığın sonu olacağıdır. Hawking’de bu görüşte. Tabi daha piyasada yapay zeka olmadığı için bu konuda ki görüşlerini ona soramıyoruz. Fakat bu konuda uzmanlaşmış bazı bilir kişiler Ocak ayında New York Üniversitesi’nde toplanıyor. Bu topluluk ahlaki boyutunu tartışacak.
Yapay zeka en çok otomobil firmalarının ilgisini çekiyor gibi gözüküyor. Toyota’nın gerçekleştirdiği milyar dolarlık yatırım bunun bir kanıtı. Yapay zeka olurda geliştirilebilirse, artık arabalar kendini sürebilir, hatasız ve düzgün kayıtlar yapılabilir, sohbet edebileceğiniz bir arkadaşınız bile olabilir.
Bill Gates dahil teknolojinin bazı önde gelen kişileri bu konuda ki endişelerini dile getirmişlerdir. Stephen Hawking ilerde yapay zekanın insandan daha zeki olacağını belirtmiştir. Diğer görüşte olanlarda var.
Google’ın satın aldığı DeepMind yapay zeka yapmaya diğerlerinden çok yakın gözüküyor. Yapılan açıklamada Hassabis, askeriyeye verilmeyeceği konusunda garanti veriyor.

yapay-zeka
Yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıracağından şüphemiz yok. Benim yerime bir çok işi halledebilen bir bilgisayar olması kimin işine gelmez? Siri ve Cortana’nın yapay zeka olması sizce de güzel olmaz mıydı?
Fakat yapay zeka teoride kendini geliştiremezse bir anlamı olmayacağı gibi ilerde sizden daha zekide olacaktır. Güzel olmasının yanı sıra işlevselliğinden kaynaklı bir çok erişimi olan bu zeka türü acaba bize ihtiyaç duyacak mı? Kuşkusuz bunun cevabını yapılmadan evvel bilemeyeceğiz.

CEVAP VER