Windows 10’un Wannacry zaafiyeti

Windows 10’un Wannacry zaafiyeti

Bir çoğumuz WannaCry fidye virüsünün Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarları etkilenmediğini bilmekteydik. Fakat araştırmacılar bunun mümkün olabileceğini ortaya çıkardılar. İşte tüm detaylar haberimizde...

23
0
Paylaş

İlk başlarda  Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarları oldukça etkileyen WannaCry virüsünü bir çoğumuzun unutmadığını düşünmekteyim. Geçtiğimiz aylar içerisinde yapılan bu fidye saldırısı, bildiğimiz üzere Windows 10 işletim sistemli bilgisayarları etkisi altına alamamıştı. Fakat güvenlik araştırmacıları yaptıkları bir kaç değişiklik sayesinde virüsü Windows 10 işletim sistemine uyumlu hale getirdiler.

RiskSense araştırmacıları, WannaCry’ın genellikle kullanmış olduğu EternalBlue açığın Windows 10 işletim sistemine uyumlu hale getirerek güvenlik duvarını tamamen geçmeyi başardılar. Araştırmacıların yapmış olduğu açıklamaya göre  firmalarının algılama yöntemlerinde değil, açığın çekirdeğinde bakmaları gerekmekte. RiskSense araştırmacılarının bu virüsü Windows 10 işletim sistemine uyarlaması, Microsoft firmasının son çıkan işletim sisteminin bu virüse karşı aslında dayanaklı olmadığının birer göstergesi. Araştırmacılar, açığın detaylarını kötü niyetli kişiler yüzünden tam olarak vermemekteler. çığın Windows 10’un Anniversary Update öncesi sürümlerde hazırlandığını söylememiz de fayda var.

Bu virüsten korunmak istiyorsanız işletim sisteminizi en son yamalarla güncel tutmaya özen gösteriniz. Çünkü o güncellemelerle beraber siz farkında olmadan bir çok açık gideriliyor. Son zamanlarda çıkan tehlikeli ve dosyalarımızı şifreleyen virüsleri unutmamız gerek. Eğer ki bizde bunlara kurban gitmek istemiyorsak bilgisayarımızı güncel tutmamız, her linke giriş yapmamamız  ve bilgisayarda bir anti virüs programı bulundurmamız gerekiyor. Bu konu hakkında sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum yap kısımından bizlere sorabilirsiniz.

 

CEVAP VER