• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
WhatsApp resmen yasaklandı! Geçici olduğu öne sürüldü…

WhatsApp resmen yasaklandı! Geçici olduğu öne sürüldü…

WhatsApp ve Telegram uygulamaları, Afganistan hükümetinin aldığı karar doğrultusunda ağırbaşlı bir yasakla karşı karşıya kaldı. Afganistan’da hükümet, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve Telegram’ı geçici süreliğine yasaklamak için harekete geçti. Bu alınan karar, kullanıcılar tarafından öfkeyle karşılandı ve anlatım özgürlüğüne ziyan vereceği savunuldu.

Sosyal medyada dolaşan ve hükümetin telekomünikasyon şirketlerine gönderdiği iddia edilen bir mektup, tepkileri de beraberinde getirdi. Hükümetin kendi operatörü Salaam Telecom’un müşterileri de aynı akşam içerisinde her iki uygulamanın da çalışmadığını öne sürdü.

New York Times’ın haberine göre; Afganistan, geçici bir WhatsApp yasağının içerisinde yer alıyor. Geçtiğimiz gün hükumet tarafından hususi telekomünikasyon firmalarına mesajlaşma hizmetini durdurmak için gönderilen mektuplar sosyal medyada dolaşmaya başladı. Her ne kadar hükumetin yönettiği telekomünikasyon firması Salaam Telecom müşterileri WhatsApp ve Telegram’ın kendileri için çalışmadığını söylese de, hususi firmalar hala hükumetin isteğini düşünüyor gibi görünüyor.

YASAĞI İSTEYEN AFGANİSTAN ULUSAL GÜVENLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Mektuplar, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından gönderilmiş durumda ancak bir kaynağın New York Times’a söylediğine göre yasağı isteyen Afganistan’ın istihbarat ajansı olan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü.

”GÜVENLİK ENDİŞELERİNDEN”, ”YENİ BİR TÜR TEKNOLOJİ SUNMAYA”

Geçici olduğu açıklanan yasağın sebebi ise BBC’ye ilk olarak “güvenlik endişeleri” olarak belirtilmişti ancak bu açıklamanın kısa bir süre sonrasında İletişim Bakanlığı, bu yasağın sebebinin WhatsApp’ın hizmet kalitesi hakkındaki şikayetlerin ardından “yeni bir çeşit teknoloji sunmak” için olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?