• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
‘Sosyal medyada paylaşım yaparken iki kez düşünün’

‘Sosyal medyada paylaşım yaparken iki kez düşünün’

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyada paylaşımda bulunurken iki kez düşünülmesi gerektiğini belirterek, “Bir şeyi yaymadan evvel onun doğruluğunu kanıtlayalım. Bugün gerçekleşmemiş bir şeyi gerçekleşmiş gibi yaymak dünyanın her yerinde suç. Bundan toplumsal olarak herkes etkileniyor” dedi.

Ercan, bir etkinliğe katılmak için geldiği Mersin’de sosyal medyanın tarihte hiç olmadığı kadar yalan habere ve gerçek olmayan içeriğe sahip olduğunu söyledi.

Sosyal medya üzerinden algı yönetimi, insanları nefret söylemine yönlendirme, birilerini karalamak ve kriz oluşturma gibi birçok şeyin yapıldığını anlatan Ercan, bunların muhtelif görsellerle desteklenerek yayıldığını aktardı.

‘Sürekli bir nefret pompalanıyor’

Sosyal medya üzerindeki pis bilgilere karşı dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Ercan, şöyle konuştu:

“Bir sürü saçma sapan pis bilgi var. Bizim vaktimizi alan, sevdiğimiz insanlarla aramıza mesafeler koyan, ülkemizdeki uzlaşıyı, ortak yaşama kültürünü yok etmeye çalışan bu pis bilgilerden ırak durulmalı. Bunlar bir yerlerden sokuluyor buralara. Türkiye’de 72 ulus yaşıyor ve ortak bir yaşama, uzlaşı kültürü var. Bu kültürü yok etmek, bizleri gruplara bölmek için devamlı bir nefret pompalanıyor. Bunlar kimi sanatçı eliyle yapılıyor. Bunlar yapılınca topyekun sosyal medyayla başlayan ve sokağa yansıyan olaylar koskoca ülkede kaos oluşturuyor. Bu kaosu birileri uzaktan gülerek izliyor.”

Ercan, sosyal medyadaki bilgilere ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini bildirdi.

Paylaşım yapılmadan evvel doğruluğunun mutlaka araştırılmasını isteyen Ercan, “Bir şeyi gördüğümüzde evvel çifte doğrulama sistemi yapacağız. Derhal paylaşmak yok. Önce Google’da bakacağız, araştıracağız. Güvendiğimiz kişilere soralım. Çok mühim bir mevzuysa gerekirse güvenlik birimlerini arayalım ya da güvendiğimiz, eskiden beri takip ettiğimiz insanların profillerine bakalım, onlara soralım. WhatsApp gruplarından ‘Böyle bir şey var doğru mu?’ diye soralım. Bir şeyi yaymadan evvel onun doğruluğunu kanıtlayalım. Bugün gerçekleşmemiş bir şeyi gerçekleşmiş gibi yaymak dünyanın her yerinde suç. Bundan toplumsal olarak herkes etkileniyor.” dedi.

‘Takip edilen kişiler iyi seçilmeli’

Ercan, Türkiye’nin sosyal medyayı en fazla kullanan ülkeler arasında dünyada 6. sırada olduğunu hatırlattı.

Özellikle gençlerin sosyal medyadaki bilgiden acele etkilendiğini söyleyen Ercan, “Yalan habere derhal müdahale edilemiyor. Zaten kaldırıldıktan sonra da bir algı oluşuyor. Yalan havadis, bilgi, salık 10 kat hızla yayılırken, onu belki 10’da biri nispetinde düzeltemiyorsunuz. Sosyal medyada paylaşım yaparken 2 kez düşünmemiz lazım. Sosyal medyadaki bir şeye inanırken doğrulamamız ve ‘Ben sosyal medyadayım ve bu alanda fazla fazla yanlış bilgi var’ dememiz lazım. Çünkü burada denetleme mekanizması yok” diye konuştu.

Ercan, Türkiye’nin ağırbaşlı bir sosyal medya tüketicisi olduğunu anlatım ederek, bu alanın iyiyi, doğruyu yaymak için kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Takip edilen insanların iyi seçilmesi durumunda sosyal medyada güvenli bir limanda olunacağını bildiren Ercan, şöyle devam etti:

“Biz bilmediğimiz tanımadığımız insanları takip ettiğimiz vakit onların algısına teslim oluyoruz. Bu sefer bir sürü yalan yanlış bilgiyle muhattap oluruz. Daha fazla doğru, düzgün paylaşımlar yapan, hakikaten vatan, millet, inançları için güzel işler yapan insanların bu alana daha fazla girmesi lazım. İşini güzel yapan insanlar, havadis, bilgi, salık etiği olan insanlar, Anadolu Ajansı gibi doğru haberin peşinde olan kurumların takip ediliyor olması lazım.”

Ercan, uzun vadede sosyal medyada fazla daha bilinçli neslin geleceğine inandığını da vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?