• DOLAR
  3,9703
  % 0,33
 • EURO
  4,6607
  % 0,26
 • ALTIN
  163,9576
  % 0,37
 • BIST
  103.793
  % -1,40
Siber güvenlikte Wi-Fi uyarısı

Siber güvenlikte Wi-Fi uyarısı

Şirket, Temmuz-Eylül 2017 dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı.

STM raporunda, öne çıkan siber tehditlerin başında 2011’den beri faaliyette olan siber korsan grubu Dragonfly’a dikkat çekildi. Doğu Avrupa kökenli bu espiyonaj grup, geçen yıllarda değişik ülkelerdeki enerji firmalarına ait kritik altyapılara karşı yaptığı karmaşık siber casusluk saldırılarından mesul olarak biliniyor. 2015 yılı Aralık ayına kadar sessiz kalan grubun, bu kez tahrip amaçlı DragonFly 2.0 saldırılarının hedeflerinde bilhassa İsviçre, ABD ve Türkiye’deki kritik enerji tesislerinin olduğu belirtiliyor. İstanbul ile Trakya Bölgesi’nde yaşanan geniş çaplı elektrik kesintilerinin ana nedeninin de Dragonfly saldırıları ile ilişkili olduğu değerlendiriliyor.

Raporda, ayrıca ilk dijital nakit birimi “Bitcoin” cephesinde yapılan siber saldırılara yer verildi. Son dönemde yaşanan Bitcoin hırsızlıkları anımsatılan raporda, Bitcoin kullanımına enlem olarak bu nakit birimini hedef saha siber saldırıların artacağı belirtildi.

“BlueBorne” saldırıları ise 5 milyardan çok cihazı etkileyebilecek büyüklükte bir risk olarak gösterildi. Akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, saatler hatta bazı otomobillerin ses sistemleri gibi Bluetooth özelliği olan derhal derhal bütün cihaz, bu hücum tehdidi altında bulunuyor. “BlueBorne” saldırılarının geçen aylarda dünya genelinde birçok şirket ve kuruluşa ziyan veren WannaCry’a eş şekilde yayılabileceğinden kaygı ediliyor.

Otomotiv sektörünü de menfi etkiledi

Raporda, eş yöntemlerle çağdaş otomobillerin de tehditlere hedef olabildiğine yer verildi. Son dönemde gerçekleşen Renault saldırısı dikkate alındığında otomobillerin hava yastığı, fren, park sensörü ve benzeri emniyet sistemleri gibi değişik bileşenlerinin yerinde veya uzaktan erişimle saldırganlar tarafından dönem dışı bırakılabildiği vurgulandı.

Otomobil üreticilerinin ağ güvenliğine yönelik alacakları karşı tedbirlerle zafiyeti azaltabilecekleri, tam çözümün ise ancak önümüzdeki nesil otomobillere uygulanabileceğini anlatım ediyor.

Mini İnsansız Hava Aracı (İHA), umumi olarak bilinen adıyla “drone”ların da önümüzdeki dönemde tehlike oluşturabileceği belirtiliyor. Mini İHA’ların basit ve hızlı kuruluma sahip olması, çoğunlukla şifresiz iletişim kanalı kullanması ele geçirilmesini basit hale getiriyor. Dronejacking olarak da adlandırılan mini İHA ele geçirme saldırılarının ileride siber suçlar arasında popülerlik kazanması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?