• DOLAR
  3,9665
  % 0,23
 • EURO
  4,6614
  % 0,28
 • ALTIN
  163,9486
  % 0,46
 • BIST
  104.951
  % -0,30
Rüzgar enerjisinde “yüksek” hedef

Rüzgar enerjisinde “yüksek” hedef

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 memleket tarafından, 2 bin 500 metre ve daha yüksek kesimlerde ve menfi hava koşullarında çalışabilecek özellikte ufak yel türbinleri geliştirmek üzere proje başlatıldı.

İspanya, Finlandiya, Arjantin, Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Uruguay’dan araştırma kurumlarının yer aldığı “Küçük Yel Türbinlerinin Optimizasyonu ve Ticari Promosyonu” başlıklı projeye Türkiye’den de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) iç oldu.

PROJE 2 YIL SÜRECEK

Proje yürütücüsü İYTE Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 sene sürecek projenin ufak türbinlerin geliştirilmesi üzerine, farklı ayakları bulunan uluslarası bir çalışma olduğunu belirtti.

Ev ve iş yerlerinin bahçelerine kurulabilen ufak türbinlerin kapasitesinin 2-50 kilovat arasında değiştiğini, 50 kilovatlık bir türbinin 5 evin elektrik ihtiyacını karşılayabildiğini anlatım eden Bingöl, kanat çapları 2-20 metre civarında olan bu türbinlerin büyüklerine göre daha düşük maliyetli olduğunu söyledi.

PROJENİN 3 TEMEL AMACI VAR

Bingöl, projenin 3 esas amacı olduğunu belirterek, ufak yel türbinlerinin zorlu hava koşullarında çalışmadığını, öncelikle çok soğuk havada ya da tropikal iklimlerde sorunsuz çalışacak iki türbin modeli tasarlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Tasarladıkları türbinlerin lisanslarının ücretsiz olarak sunulacağını dile getiren Bingöl, şöyle devam etti:

“İkincisi, İYTE olarak bir fizibilite yazılımı geliştiriyoruz. Yazılım sayesinde proje ortağı ülkelerin herhangi bir yerinde ufak türbin kullanmak isteyen şahıs kolaylıkla fizibilite yapabilecek. Haritada istediği noktayı seçecek, ufak türbinin boyutunu söyleyecek, biz de ona yaklaşık ne kadar enerji üretebileceğini, ne kadar zamanda maliyetin art dönüş sağlayacağını söyleyeceğiz. şahıs de buna göre yatırıma karar verecek. Yazılımla 7 ülkede insanlar hiçbir ücret ödemeden basit fizibilite çalışmalarını yapabilecek.”

Bingöl, projenin üçüncü amacının da ufak türbinlerin standartlarının belirlenmesi olduğunu dile getirdi.

– “Türkiye olarak aka bir getiri elde edebiliriz”

Küçük türbinler sayesinde şebekenin ulaşamadığı bölgelerde enerji ihtiyacının karşılanacağına işaret eden Bingöl, dağ köyleri, sarp bölgelerde kurulu tesisler için basit ve ufak maliyetle yel türbini kurulabilmesinin sağlanacağını söyledi.

Fizibilite çalışması ve türbin tasarımını Türkiye şartlarına uyarladıklarında aka bir getiri sağlanabileceğine dikkati çeken Bingöl, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki yel enerjisi üretim kapasitesiyle ilgili çalışma yaptık. Bu potansiyelin yüksek yükselti nedeniyle aka bir alanda kullanılamadığını gördük. Çünkü o bölgelerde türbinlerin nasıl çalışacağı bilinemiyor. Çalışmamızda bin 500 metre ve yukarısını ‘kullanılamaz’ olarak nitelendirmiştik. Bu, o vakit piyasadaki durumdu. Şu anda bin 800 metrelerde yel türbinleri var. 2 bin 500 metre üstü bölgelerde ne aka ne ufak türbin kullanabiliyoruz. Aka türbinlerin problemleri daha fazla. Ufak türbinlerin soğukta çalışma problemlerini çözebilirsek bu bölge bizim için yeni bir enerji kaynağı haline gelecek. Bu da yel enerjisini kullanamadığımız alanların yaklaşık yüzde 20’sine karşılık geliyor.” 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?