• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
‘İklim değişikliği denizleri kuruttu’

‘İklim değişikliği denizleri kuruttu’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda küresel ısınmaya bağlı meydana gelen iklim değişikliğinin her alanda mühim değişiklikler yaşanmasına sebep olduğunu söyledi.

Yıllardır bu konuda açıklamalar yapıp uyarılarda bulunduklarını dile getiren Şen, iklim değişikliğinin gözle görülür sonuçlarının son birkaç yıldır görülmeye başlandığını ve bu uyarıların ne manaya geldiğinin yeni yeni, yaşayarak anlaşılmaya başlandığını anlatım etti.

Prof. Dr. Şen, laf konusu iklim değişikliğinin deniz suyu sıcaklığında da yaşandığını anlatarak, “Karadeniz ve Marmara’da deniz suyu sıcaklıkları fazla yüksek. Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşanıyor. Kasıma giriyoruz ancak hala ova yaşıyoruz. Sonbahara daha yeni yeni giriyoruz. Eskiden böyle değildi. İklim değişikliği sadece ayların sıcaklığını artırmadı. Deniz sularının sıcaklığı da arttı. Mesela deniz suyu sıcaklığı Karadeniz’de 17, Marmara’da 18 derece. Bunlar fazla yüksek rakamlar. Bu rakamın 10 derecelerde olması lazım.” diye konuştu.

‘Su sıcak, balık yok’

Bunun denizlerdeki balık durumunu etkilediğini aktaran Şen, şöyle devam etti:

“Bu vaziyet (deniz suyunun sıcak olması) balıklar için hiç iyi değil ve bundan fazla etkilendiler. Deniz suyu sıcaklığı balıkların büyümesi için hayati önemde. Balıkların büyümesi için deniz suyu sıcaklığının müsait olması lazım. Ancak şu an sıcaklık fazla yüksek olduğu için balıklar büyüyemiyor. Sadece mesele bu değil. Deniz suyundaki yüksek sıcaklık ayrıca denizlerdeki balık sayısını da azaltıyor. Şu anda denizlerde yaşanan mesele bu. Karadeniz ve Marmara’da neredeyse palamut ve lüfer hiç yok. Oysa şu an bu iki balığın en fazla olduğu dönem. Boğazlarda biraz var ancak o da daha fazla olmalıydı bu dönemde. Çıkanlar da ufak. Sıcak nedeniyle balıklar daha kuzeye kaçıyor.”

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, laf konusu durumun bütün balıkları etkilediğinin altını çizerek, “Sadece palamut ve lüfer değil, hamsi ve istavrit de fazla etkilendi bundan. Denizler adeta bomboş. Balıkçılar denize açılıyor ancak abes art geliyorlar. Geçenlerde Şile’ye gittim. Denize bir kayık açılmış. Geldi, küçük ufak, az sayıda palamut yakalamış. Bütün balıkçılar aynı şeyi söylüyor.” şeklinde konuştu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?