• DOLAR
  3,8603
  % -0,69
 • EURO
  4,5478
  % -0,83
 • ALTIN
  155,7288
  % 0,13
 • BIST
  $17.805
  % 7,16
Hükümet ‘BURAK’ için düğmeye bastı!

Hükümet ‘BURAK’ için düğmeye bastı!

Yerli ve ulusal uydu üreterek Türkiye’ye uzayda kulvar atlatan hükümet, şimdi de uydu fırlatılmasında dışa bağımlılığa son vermek için mühim bir çalışma başlattı. Türkiye’nin kendi uydularını fırlatması için harekete geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Feza Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi’nin (BURAK) startını verdi. Projeyle uydu fırlatma sistem ve teknolojilerinin yerli olarak geliştirilmesi sağlanacak.

UZAYA BAĞIMSIZ ERİŞİM

Türkiye’nin 2023 hedeflerine müsait olarak gerçekleştirilmesi öngörülen projeyle feza projeleri için gereksinim duyulan teknolojilerin geliştirilmesi ve feza tarihçesi kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca, Türkiye’nin uzaya müstakil olarak erişim yapabilen ülkeler arasında yer alması öncelikli hedef olarak belirtiliyor. Bunun yanı dizi projenin fırlatma teknolojilerine sahip olmanın stratejik önemi ve Türkiye’nin kalkınmasına da sağlayacağı katkıların göz önünde bulundurulmasıyla 2018 yılında başlatılması planlanıyor.

HZ. MUHAMMED’İ TAŞIDI

Hükümet projede BURAK adını ise manevi anlamı yüksek olduğu için seçti. Hz. Muhammed’in Mirac’a çıkmadan evvel Burak isimli semavi bir atla Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya kadar yapmış olduğu gece yolculuğu projeye bu ismin verilmesinde ilham oldu.

KÜP UYDU UZAYA GÖNDERİLECEK

Ulaştırma Bakanlığı, feza çalışmaları kapsamında ulusal uydularda kullanabilecek teknolojik ürünleri de Türkiye’de geliştirmeye devam ediyor. Daha önce Japonya’nın Tanegashima Feza Merkezi’nden Uluslararası Feza İstasyonu’na gönderilerek aleni uzayda testlerine başlanılan malzemeler 2018’de yine Türkiye’ye getirilerek sonuçlar değerlendirilecek. Ayrıca 2018 ilk çeyreğinde yeni ekipmanlar da uzayda test edilmek üzere gönderilecek. Öte yandan bakanlık ile İstanbul Teknik Üniversitesiortaklığında geliştirilen haberleşme amaçlı deneysel küp uydusu da Japonya Feza Ajansı ile yapılan işbirlikleri kapsamında KIBO modülünden 2018 başında yörüngeye bırakılacak.

SABAH

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet