• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Gaziantep’te bilim şenliği başladı

Gaziantep’te bilim şenliği başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, geleceğe dair hedefler için çocukları çağa göre yetiştirmenin önemini vurgulayarak, “Yeni dünya suni zeka, feza ve astronomi üzerine kuruluyor. Çağ, bilgi toplumu çağıdır. Bu manada Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalar yetmez; topyekün bir seferberlik gerekiyor” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “Bilim Şenliği” başladı. Gezegenevi ve Ilim Merkezi’nde üç gün boyunca sürmesi planlanan şenliğin ilk gününde çocukları yalnız bırakmayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurulan 40 standı tek tek gezdi, bilimsel çalışmaları yakından gördü, çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi.

ŞAHİN: TOPYEKUN BİR SEFERBERLİK ŞART

Başkan Şahin, “ Çağ, bilgi toplumu çağıdır. Bu çocuklara, ilim merkezlerindeki fırsatları sunmamız lazım. Bu, tek başına Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalarla olmaz. Dolayısıyla topyekun bir seferberlik şart. Çocuklarımızın kitaptan öğrendikleri bilgiyi, teoriyi pratikte nasıl enerjiye, potansiyele ve teknolojiye dönüştürdüklerini gösteren bir ilim şenliği hazırladık.

EN İYİ BİLİM MERKEZLERİ GELDİ

Şehrimizle beraber Kocaeli, Bursa ve Sancaktepe Ilim Merkezleri ilim şenliğimize katıldı. Bu merkezler şehrimize gelip çalışmalarını aktarıyorlar. Okullarımızın ve üniversitemizin ilim merkezi bölümü öğrencileri, katıldıkları yarışmalardaki ürünlerini sergiliyor. Göç aldığımız bölgelerdeki öğrencilerimize de, dünyada ve ülkemizde ilim adına neler olduğunu burada gösteriyoruz.

‘BİLİM ŞENLİĞİ DAHA DA BÜYÜYECEK’

Yeni dünya; suni zeka, feza ve astronomi üzerine kuruluyor. İlk Müslüman Suriyeli astronot Muhammed Ahmet Faris’i getirdik. Çocuklarımıza uzayı ve uzaya çıkmak konusunda yolculuğunu ve başarısını anlatacak. Çocukların bunu başarmış insanları bizzat dinlemeleri; onlardan alacakları bilgiler doğrultusunda hayatlarını planlamaları gerekiyor. Bunun için ilim şenliğini düzenledik. Önümüzdeki sene ilim şenliği daha da büyüteceğiz. TÜBİTAK’la beraber Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) içerisinde bir ilim merkezi açıyoruz. Çocuklarımızı bilimde, fende, ilimde, insanlıkta, irfanda ve hikmette yetiştirme iddiamız var. Bunun için de aka çaba gösteriyoruz” dedi.

Belgesel yapımcısı Coşkun Aral, her sene mutlaka Gaziantep’e geldiğini belirterek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bilimsel çalışmalara yönelik projelerinin bütün Türkiye’ye misal olduğunu söyledi.

Astronot Muhammed Ahmet Faris, çocuklarla beraber böylesi bir şenlikte buluşmaktan ötürü mesut olduğunu kaydederek, “Türkiye’de yetişmiş ilk feza insanını görmek istiyorum. İnşaAllah, ilk feza gemisini siz yaparsınız; feza insanlarıyla beraber uzaya çıkarsınız. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin’e bu anlamda fazla teşekkür ediyorum” dedi.

BİLİM ŞENLİĞİ HAKKINDA

Şenlik, bilimi ve teknolojiyi, halkla ve öbür nesillerle buluşturmak; bilimsel bilgiyi geniş cemiyet kitlelerine ulaştırmak, ilim ve teknoloji arasındaki etkileşimi kavratmak ve gençlere deneysel ve yenilikçi yaklaşımlar konusunda ilham vermek, mektep dışı öğrenme, tanışma ve kaynaşma ortamı sağlamak amacıyla yapılıyor. Şenlikte, 35 ayrı atölye, söyleşiler, Eğlen Ilim ve Konya Ilim merkezi ilim gösteri ekiplerinin gösterileri, TÜBİTAK 4006 Ilim projesi sergileri, tanıtım ve ilim kitapları stantları yer alıyor.

Şenlik süresince Zeka Oyunları, Robotik atölye, 3D modelleme atölyesi, Ilim Mutfakta, Bitki dünyası, Yenilenebilir enerji, Pan flüt tasarımı, Uygulamalı matematik, Akciğer modeli, Oryantiring, Güneş saati, Kimya atölyesi, Gök-atlası, DNA İzolasyonu, Ressam Robot, Sıfırın Altında Neler Oluyor, Bağlantı Kuralım, Ilim Gazeteciliği gibi 35 ayrı işlik aleni tutuluyor. Ilim Şenliği, üniversiteden akademisyenler, öbür ilim merkezlerinin uzman eğitmenleri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren uzman eğitmenler tarafından faaliyete geçiriliyor.

Prof. Dr. Ethem Derman ve Cansu Canan, Astro fotoğrafçı Kubilay Akdemir, Astronot Muhammed Ahmet Faris ve Coşkun Aral, Gastronom Yeşim Kaya çocuklarla söyleşiler yapıyor. Şenlik akşamlarında ayrıca teleskopla sema gözlemleri de yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?