• DOLAR
  3,9608
  % 0,09
 • EURO
  4,6605
  % 0,26
 • ALTIN
  163,4111
  % 0,28
 • BIST
  105.688
  % 0,40
E-Dönüşüm 500 milyon TL’lik tasarruf sağladı

E-Dönüşüm 500 milyon TL’lik tasarruf sağladı

TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, 2017 yılının yüzde 35 büyüme ile kapatacak olan KEP sektörünü Türkiye ve dünya açısından değerlendirdi. Nevruz, “Türkiye’de etkinlik gösteren KEP hizmet sağlayıcısı şirketler dünya ülkelerine misal olabilecek bir nitelik ve verimlilikte çalışıyor. Hatta KEP, e-Fatura, e-İmza, e-Bordro gibi hizmetlerin de arasında yer aldığı e-Dönüşüm servis hizmetleri, fazla yakın bir gelecekte memleket ekonomisine döviz sağlayacak yeni bir dışsatım kalemi olacak” dedi.

2016 yılında yüzde 85’lik bir büyüme ile 200 bin hesaba ulaşan KEP sektörü 2017 yılında büyümesine sürat kesmeden devam etti. 2017 yılının 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 büyüyen sektör, toplamda 300 bine yakın hesaba ulaştı. Asıl büyüme ise katma kıymetli hizmetler sayesinde yüzde 100’ün üzerinde ilerleme sağlanan KEP ileti trafiğinde yaşanıyor. KEP sektörünün 2017 yılında büyüme hızını Türkiye ve dünya açısından değerlendiren, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından KEP Hizmet Sağlayıcı olarak yetkilendirilen, itimat kurumu TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “Dünyada ilk kez Amerika’da kullanılmaya başlanan bu sistem yekün 14 ülkede uygulanıyor. Türkiye ve Almanya özellik bakımından eş sistemleri kullanıyor. Bugün KEP’in en iyi uygulandığı ülkelerin başında Türkiye, Almanya ve İtalya geliyor. Bu anlamda ülkemizde bulunan KEP hizmet sağlayıcısı şirketler dünya ülkelerine misal olabilecek nitelik ve verimlilikte çalışıyor. Türkiye’de hususi ve halk iç olmak üzere yekün 8 şirketin etkinlik gösterdiği e- Dönüşüm’ün omurgası olan KEP sektöründe şirket sayısının 2018 yılında hızla artarak, 15’e ulaşmasını bekliyoruz. Kalkınmanın en mühim ölçütü olan e-Dönüşüm ancak serbest piyasa ekonomisi ile ilerleme şaansı bulabilir ve özgürlüğün olduğu rekabetçi bir ortamda gelişim sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye Ekonomisinde 500 Milyon TL Tasarruf Sağladı!

KEP, e-Fatura, e-İmza gibi hizmetlerden oluşan e-Dönüşüm sektörünün ülkenin geleceği olduğunu belirten Kurtuluş Nevruz, “e-Dönüşüm sayesinde 2017 yılında Türkiye ekonomisinde 500 milyon TL’den fazla tasarruf sağlandı. 2018’de ise bu rakamın 750 milyon TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. e-Fatura ile şirketlerin basım, arşivleme, kargo ve noter maliyetleri azaltılarak, ünite başı ortalama 6 TL olan kağıt fatura maliyetleri, 2 kuruşa kadar düşürülüyor ve 1 tek basılı faturanın masrafı ile 300 tane e-Fatura gönderilebiliyor. Yani şirketlerin masraflarını 300’de 1’e indiriyor. KEP İK sayesinde 50 çalışanı olan bir şirketin yıllık 12 bin TL olan İK masrafı 2 bin TL’ye kadar düşüyor” dedi.

e-Dönüşüm Sektörü Binlerce Kişiye İstihdam Sağlayacak

e-Dönüşüm sektörünün Türkiye’de fazla yüksek bir potansiyeli olduğunu belirten Kurtuluş Nevruz, “2017 yıllında hizmet sağlayıcılar, entegratörler ve iş ortakları ile bayiler üzerinden 10 bine yakın kişiye doğrudan ya da dolaylı istihdam sağlayan sektörde, 2018 yılında istihdam oranlarında da en az yüzde 30’luk bir artış olacağını öngörüyoruz. Bilgi güvenliği ve tasarruf gibi fazla mühim getirileri olan KEP, istikbal yıllarda istihdam açısından Türkiye’de kaldıraç görevi görecek. Anadolu da iç olmak üzere Türkiye genelinde yekün 190’ın üzerinde TBM’miz (TÜRKKEP Başvuru Merkezi) var. En az 500 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Bu sayının 2018 yılında 700 çalışan sayısına ulaşmasını bekliyoruz. TÜRKKEP olarak 2017 yılının 3.çeyreğinde yüzde 40 oranında büyüme sağladık. 2018 yılında ise en az yüzde 30 büyüme hedefliyoruz” dedi.

Pazara Yeni Oyuncular Girecek, Rekabet Hizmet Kalitesini Artıracak

Kurtuluş Nevruz, “2018 yılında Türkiye’ye yakın coğrafyalar ve bilhassa Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere e-Dönüşüm alanında yeni bir iş kalemi eklemeyi planlıyoruz. 2018 yılında vatan dışşına açılarak Türkiye’den başta KEP hizmetleri olmak üzere e-Dönüşüm alanında servis ihracına başlamayı planlıyoruz. e-Dönüşüm alanında istikbal yıllarda yeni oyuncuların da pazara girmesi ve Ar-Ge yatırımlarıyla hizmet altyapılarının geliştirilmesiyle beraber artan rekabetin de etkisiyle Türkiye’yi dünyanın yeni ekonomik iş modelinde ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Hepimizin üzerinde mutabık olduğu mevzu, bahis doğal ki elektronik kullanımın yaygınlaşmasıdır. Elektroniğin en güvenli metot ise KEP sistemidir. Her türlü ticari, hukuki yazışma ve vesika paylaşımlarınızı gönderdiğiniz biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kati olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmemesini ve içeriği yasal geçerli ve güvenli, kati kanıt haline getirmek ancak KEP sistemini kullanmakla olası olur” açıklamalarında bulundu.

Rakamlarla e-Dönüşüm: 2023 hedefi 850 milyon TL

Global ölçekte e-Maliye çözümleri (e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv fatura vb.) pazar büyüklüğüne baktığımızda 2017 için 3.3 milyar Euro oolan rakamın 2023 yılında 16 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor. 2017 yılında global ölçekte 36 milyar e-Fatura düzenlendi. Büyüme oranının yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de e-Maliye çözümleri pazar büyüklüğü ise 2017 için 140 milyon TL iken 2023 için 850 milyon TL’ye yaklaşması ve minimum 2 milyar e-Fatura’nın kesilmesi bekleniyor. Türkiye’de e-Bilişim çözümleri (KEP, e-İmza ve bileşenleri) pazar büyüklüğü, 2017 için 50 milyon TL iken 2023 yılında 250 milyon TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Büyüme oranının ise yüzde 25 ile yüzde 30 arasında olması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?