• DOLAR
  3,9665
  % 0,23
 • EURO
  4,6614
  % 0,28
 • ALTIN
  163,9486
  % 0,46
 • BIST
  104.951
  % -0,30
BM’den acil eylem çağrısı

BM’den acil eylem çağrısı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Paris İklim Anlaşması hedeflerinin yapılabilmesi için devletler ve öbür aktörlere acil olarak karbon salınımını azaltıcı çalışmalar başlatmaları için davet yaptı.

UNEP’ten yapılan açıklamada, Bonn’da düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı öncesinde yayımlanan BM Emisyon Açığı Raporu’nun sekizinci baskısının sonuçlarına yer verildi.

Emisyon azaltımı konusundaki milli hedeflerle, 2030 yılına kadar azaltılması gereken emisyon miktarının sadece üçte birinin azaltılabileceği, hususi sektördeki ve milli düzeydeki çalışmaların da yavaş ilerlediği anlatım edildi.

Paris İklim Anlaşması’nın küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altında tutmayı hedeflediğine işaret edilerek, bu hedefin 1,5 santigrat radde olarak revize edilmesinin de gündemde olduğu bildirildi.

Açıklamada, Mevcut Milli Katkı Niyet Beyanları (INDC) faaliyete geçirilse bile dünyanın 2100 yılına kadar en az 3 santigrat radde ısınma olasılığı bulunduğuna dikkat çekilerek, “Bu da hükümetlerin 2020’de INDC’lerini revize ederken fazla daha iddialı taahhütlerde bulunmaları gerektiği anlamına geliyor.” ifadelerine yer verildi.

‘Emisyon salınımı teknolojik yatırımlarla azaltılabilir’ 

UNEP’in açıklamasında, ABD’nin 2020’de Paris İklim Anlaşması’ndan ayrılması halinde resmin daha da karanlık olacağına işaret edilerek, emisyon salınımının tarım, yapı, enerji, ormancılık, endüstri ve ulaşım sektörlerinde yapılacak teknolojik yatırımlarla azaltılabileceği belirtildi.

Karbondioksit emisyonlarının 2004 yılından bu yana stabil olduğu, bunun kısmen de olsa yenilenebilir enerjideki, bilhassa de Çin ve Hindistan’daki büyümeden kaynaklandığı kaydedildi.

Mevcut Paris hedefleriyle emisyonların 2030 yılında 11-13,5 gigaton karbondioksit eş değeri (GtCO2e) seviyesine çıkacağı ve bu seviyenin de 2 santigrat radde hedefine ulaşmada yeterli olmadığı belirtilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Paris hedeflerini tutturabilmek adına hükümetler (Paris taahhütlerini güncellemeleri de dahil), hususi sektör, şehirler ve öbür aktörlerin daha yüksek ve daha hızlı emisyon azaltım için çalışmaları bir an evvel uygulamaya başlamaları gerekiyor. Rapor, bunu bilhassa tarım, yapı, enerji, ormancılık, endüstri ve ulaşım sektörlerinde faaliyete geçirmenin yollarını ele alıyor. Bu sektörlerde teknolojiye yatırım yapılarak, çoğu vakit önlenen her bir ton karbondioksit için 100 ABD doları altında yatırım yaparak, 2030 yılına kadar yılda 36 GtCO2e miktarına kadar emisyon azaltımı sağlanabilir. Sektörlerdeki potansiyelin aka kısmı belirli birkaç alanda yapılacak yatırımlardan geçiyor; güneş ve yel enerjisi, verimli teçhizat, verimli binek araçları, ormanlaştırma ve ormansızlaştırmanın durdurulması. Yalnızca bu alanlarda önerilen eylemlere odaklanarak ki bunlar ya fazla düşük maliyetli ya da sıfır maliyetli 2030 yılında 22 GtCO2e kadar emisyon azaltımı yapılabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?