• DOLAR
  3,8603
  % -0,69
 • EURO
  4,5478
  % -0,83
 • ALTIN
  155,7288
  % 0,13
 • BIST
  $17.805
  % 7,16
Akıllı telefonlarda FETÖ izi!

Akıllı telefonlarda FETÖ izi!

Android’in yeni sürümüne sahip akıllı telefonlarda ‘muhterem’ kelimesi yazıldığında, Google’ın klavyesi otomatik olarak FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ismini öneriyor. Söz konusu aleni hakkında sosyal medyada da kampanya başlatıldı.

Günümüzde kullanımda olan akıllı telefonların artık tamamında akıllı klavye özelliği bulunuyor. Bu klavye bazı yazım hatalarını rötuş ve sonra kullanılabilecek sözcük tahmini yapabiliyor. Bu sistem bilhassa yeni çıkan cihazlarda hem sistem üzerinden hem de internet senkronizasyonuyla tahminler yapıyor.

Google klavye geliştiricileri tarafından makine öğrenmesi yöntemi kullanılıyor. Android sözlüğü devamlı art arda kullanılan kelimelere göre kendisini yapılandırıyor. Eğer bir sözcük hiç kullanılmadıysa kendi önerilerini sunuyor. ‘Muhterem’ ve ‘Hocaefendi’ kelimelerini yazdığınızda, daha evvel bu kelimeleri yazmamış olsanız bile karşınıza FETÖ elebaşı Fetullah Gülen önerisi çıkıyor. Kullanıcılar bu rahatsız edici durumla ilgili Twitter üzerinden bir kampanya başlattı.

Google’ın akıllı klavyesindeki bu açığın görüldüğü telefon modellerinden bazıları şu şekilde:

Samsung S6, Samsung S7, Samsung S7 Edge, Samsung S8, Samsung A9 2017, Samsung A5 2017, LG G5, Moto Huawei P10, Samsung Note 5, Lenovo Moto G4

USMED kurucu üyesi Kerem Abadi attığı tweet ile vaziyet hakkında bir kampanya başlattı. Özellikle yeni çıkan ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda karşılaşılan bu çirkin önerilerin durdurulmasını talep ediyor.

Bu öneriler makine öğrenmesinin yanında sistemi yöneten kişilerin yönlendirmesiyle de alakalı olabiliyor. Facebook tarafından suni zeka çevirilerine ilişkin olarak yayınlanan bir makalede kullanılan aşağıdaki tümce gibi. Türkçe-İngilizce tercüme için kullanılan tümce seçimi oldukça dikkat çekici.

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet