Bafetimbi Gomis’in Hastalığı Nedir? Gomis Neden Bayıldı?

Bafetimbi Gomis’in Hastalığı Nedir? Gomis Neden Bayıldı?

Süper Lig'in 22. haftasında Galatasaray, Kasımpaşa ile karşılaşırken, 6. dakikada Bafetimbi Gomis bir çok kişiyi korkuttu. Gomis, aniden bayıldı ve sağlık görevlileri anında müdahale etti. Vazovagal Senkop hastalığı olan yıldız oyuncu Gomis neden bayıldı? Gomis'in hastalığı nedir?

290
0
PAYLAŞ
Bafetimbi Gomis'in Hastalığı Nedir? Gomis Neden Bayıldı?

Galatasaray‘da Bafetimbi Gomis maçın 6. dakikasında ceza sahası içerisinde aniden bayıldı, oyuncular ve hakem büyük bir telaşla sağlık görevlilerini oyun içerisine davet ettiler. Doktor yıldız oyuncuya kenarı gelmesinin daha iyi olacağını ifade etti fakat Gomis oyuna devam etmek istedi.  Fransız futbolcu kontrollerin hemen ardından tekrardan oyuna döndü. Vazovagal Senkop hastalığına sahip olan  Gomis’in beyne  kan akışı belli zamanlarda azalabiliyor ve kısa süreli bilinç  kaybı yaşayarak bayılmalar meydana gelebiliyor.

GOMİS’İN HASTALIĞI  VAZOVAGAL SENKOP​ NEDİR?

Senkop ismiyle de bilinen  bayılma, beyne kan akışının azalması nedeniyle meydana gelen  ani ve kısa bilinç ve duruş kaybıdır. Birden fazla unsur bayılmaya yol açabilir.  Bunlar, düzensiz kalp atışı, nöbetler, panik veya anksiyete atakları, düşük kan şekeri , anemi ve benzeri durumlarda yaşanan sorunlardır. Bazı bayılma aileden genetik olarak geldiği düşünülmekte.  Bayılma, önemli bir hastalığın belirtilerinden birisi olabilir. Fakat bazen sağlıklı bireylerde de gerçekleşebilir.  Bayılma sırasında düşmeden dolayı meydana gelen  yaralanmalar, yaşlılar için büyük önem arz etmektedir.

Çoğu oldukça kısa sürmektedir. Bayılan kişi bir kaç dakika içerisinde eski bilincine kavuşur. Bayılma oldukça sık meydana gelen bir sorundur. Acil servis vakalarının  %3”ünü, hastanede yatışların %6”sını  oluşturmaktadır. Bunun haricinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere sağlıklı bireylerde de meydana gelebilir. Bir birey  fenalık geçirebilir ve sersemleyebilir  ya da bilincini kaybedebilir. Gomis’te bu hastalık yüzünden ani bir baygınlık geçirdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK