• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Lucescu UEFA’ya konuştu!

Lucescu UEFA’ya konuştu!

UEFA’ya konuşan Lucescu, farklı ülkelerde çalıştığı dönemlerde bütün oyuncularının davranışlarında ve eğitimlerinde ortak nokta bulmalarını sağlamaya çalıştığını belirterek, “Oyuncular çevrelerindeki insanlara saygı göstermeleri gerektiğini bilmeliler. Bu benim için fazla önemlidir; bilhassa fazla sayıda genç oyuncu ile çalıştığım için. En aka gururum, birçoğunu belli bir davranışa getirmeyi başardığım, profesyonellikle başkalarını etkilemelerini sağladığım ve onları aka takımlar için oynarken gördüğüm gerçeğiydi.” dedi.

Kariyeri boyunca oyunculardan genç kalmayı öğrendiğine dikkati çeken Lucescu, “30-31 yaşlarımdan bu yana fazla sayıda genç oyuncu ile çalışarak bu genç ruhu davranışımda tutmayı başardım. Beni bu şekilde davranmaya zorladılar ve yaşamak, oynamak için sevinç ve beğeni verdiler. Bana fazla şey kattılar. Gençler hayatın sevincini her açıdan kapsar. Beni bu gençlikte ve iyimserlikte tutmayı başardılar.” ifadelerini kullandı.

Farklı ülkelerin yapısına ahenk sağlamasına değinen Mircea Lucescu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm geçişler zordu. Çünkü günün sonunda, bütün bu ülkelerde yabancısınız, ve takdir edilmek ve kabul edilmek için iyi sonuçlar elde etmelisiniz. Onlara takdir edilmeye paha olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Her ülkenin hayat koşullarına, kültürüne ahenk sağlamaya çalıştım. Hiç kimse bir şeyleri değiştiremediği için insanların ahenk sağlaması gerekir, ben de bunu zevk, ilgi, merak ve aktif bir şekilde her vakit yaptım. Bu yüzden çalıştığım ülkelerden herhangi birinin koşullarına ahenk sağlamam gerçekten zor değildi. Her oyuncuyla kendi dilinde anlaşmak için konuşmak önemlidir.”

“Oyuncularımla iyi ve yakın münasebet kurmak istedim”

Yaşam tarzının kendisini farklı diller öğrenmeye zorladığını anlatan Lucescu, şunları kaydetti:

“Oyuncularımla iyi ve yakın bir münasebet kurmak istedim. Anlaşıldığımı hissetmedikçe netice alamayacağımı düşünmüştüm. Kendinizi açıklayamadığınız zaman, istediğiniz sonuçları elde etme şansınız kalmaz, elinizdeki oyuncuyu daha iyi bir oyuncuya dönüştüremezsiniz. Kendi dilinde, evet. Kesinlikle önemlidir. Birçok oyuncu bugün fazla zekidir ve futbolcu işinin fazla mühim olduğunu ve oyun alanındaki faaliyetin ötesinde bir katılımı gerektirdiğini anlıyor. Oyuncudan gelen bu kararlılığın kendisinin etrafındaki oyuncular ve hocasının tarafından anlaşılmasının yollarını bulması gerekir. Bu nedenle birçok oyuncu oynamakta oldukları ülkenin dilini oldukça hızlı bir şekilde öğrenmektedir ve bu oyuncularla çalışmak daima kolaydır.”

UEFA’nın Equal Game (Eşit Oyun) kampanyasını değerlendiren Lucescu, “Bence Equal Game mükemmel bir şey. Dediğim gibi, toplumun daha bencil, daha bireysel, daha kişisel kazanç odaklı olduğu zamanlarda Equal Game, futbol oyununun yarattığı o hususi romantik anları bulmak için ve futbol sahasında çocukluk mutluluğunun bulunmasının ne kadar lüzumlu olduğunu bize hatırlatıyor. Bence olağanüstü bir şey.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?