• DOLAR
  3,9240
  % 1,27
 • EURO
  4,6060
  % 0,75
 • ALTIN
  161,0187
  % -1,35
 • BIST
  103.912
  % -2,19
İstanbul Maratonu yarın koşulacak

İstanbul Maratonu yarın koşulacak

Anadolu yakasından start alıp Avrupa yakasında son bulacak dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon, maraton (42,195 kilometre), 15 kilometre ve 10 kilometre çipli koşular, 8 kilometrelik kamu koşusu ve tekerlekli iskemle yarışı kategorilerinde gerçekleştirilecek.

İstanbul Maratonu, 2012 yılından bu yana Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açıklanan altın maratonlar listesinde bulunuyor.

125 bin şahıs koşacak

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na bu sene 100’den çok ülkeden yaklaşık 125 bin şahıs katılacak.

Yaklaşık 25 bin kişinin çipli koşularda yer alacağı organizasyonda, 100 bin civarında kişinin de kamu koşusuna katılması bekleniyor.

86 elit atlet katılacak

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda 86 elit atletin koşacağı bildirildi.

Türkiye’nin yanı dizi Kenya, Etiyopya, Namibya, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Fransa, Sırbistan ve Litvanya’dan istikbal elit atletler, maratonda ter dökecek.

Erkeklerde, en iyi derecesini 2 saat 6 dakika 10 saniye ile bu sene nisan ayında yapan Kenyalı Paul Lonyangata favori ad olarak gösteriliyor. 2017 Paris Maratonu birincisi olan 1992 doğumlu Lonyangata’nın en yakın rakipleri, geçen senenin şampiyonu Azerbaycanlı Evans Kiplagat, Kenyalı atletler Jacob Kendagor ve Ezekiel Kemboi Omullo ile Etiyopyalı Bazu Worku olacak.

Kişisel en iyi derecesine 2.09.22 ile 2011’de imza atan, geçen seneki İstanbul Maratonu’nu 2.13.30’luk zamanıyla ilk sırada bitiren Kiplagat, üst üste ikinci şampiyonluğunu arayacak.

1984 doğumlu Kendagor en iyi derecesi 2.07.33’ü bu sene mart ayında Seul Maratonu’nda gerçekleştirdi. 2010 Berlin Maratonu’nda 2.05.25 ile kariyerinin en iyi derecesini elde eden 1990 doğumlu Worku, bu sene Prag Maratonu’nu 2.08.48 ile tamamladı. 1987 doğumlu Omullo ise en iyi derecesini 2.08.55 ile 2016 Varşova Maratonu’nda kaydetti.

2000’li yılların başında 3 bin metre engelli branşındaki performansıyla dikkati çeken, 6 kez Altın Lig, 10 kez Elmas Lig galibiyetine imza atan ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda bronz madalyayı elde eden Kenyalı Paul Koech, kariyerinin ikinci maratonuna İstanbul’da çıkacak. Geçen nisanda Rotterdam Maratonu’nu 2.12.02 ile tamamlayan 1981 doğumlu atlet, Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda kürsüye çıkmayı hedefliyor.

En iyi derecesini 2016 yılında 2.06.10 ile gerçekleştiren ulusal atlet Kaan Kigen Özbilen ile bu sene Rotterdam’da 2.11.56 koşan ulusal sporcu Mert Girmalegesse de podyuma çıkmak için mücadele edecek isimler arasında yer alıyor.

Kadınlarda ise en iyi derecesini 2.20.59 ile bu sene Paris Maratonu’nda ikinci sırayı alarak yapan Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio favori gösteriliyor. 1982 doğumlu atlet, geçen sene İstanbul Maratonu’nu kazanmıştı. Barsosio’nun en yakın rakipleri, Kenyalı atlet Visiline Jepkesho ile Etiyopyalı Letebrhan Haylay ve Meseret Mengistu olacak.

1989 doğumlu Jepkesho, 2017 Paris Maratonu’nda 2.21.37 ile kariyerinin en hızlı derecesini gerçekleştirdi. 1990 doğumlu Haylay, en iyi derecesini 2.25.01 ile 2017 Dongying Maratonu’nda alırken, yaşıtı Mengistu da en iyi derecesini 2.23.26 ile 2015 Paris Maratonu’nda kaydetti.

Çocuklar için koşulacak

Son yıllarda farklı konulara dikkati çekmek için koşulan İstanbul Maratonu’nun bu seneki teması çocuklar olacak.

2015’te “Kadına şiddete dur de”, 2016’da ise “15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz” temalarıyla gerçekleştirilen organizasyonun bu yılki sloganı, “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” olarak belirlendi.

Sloganla, çocuklarla ilgili farkındalık oluşması gereken konulara dikkati çekmek, çocukları fena alışkanlıklardan uzaklaştırarak ve güzel şeylerle yönlendirmek amaçlanıyor.

Ayrıca organizasyonun ad sponsoru Vodafone, kamu koşusunun bitiş noktası olan Vodafone Park önünde kurulacak “Yarını Kodlayanlar” standına gelip kayıt yaptıran ilk bin çocuğa kodlama eğitimi verecek.

Parkurlar

Organizasyon kapsamında düzenlenecek yarışların startı, Anadolu yakasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 250 metre gerisinden verilecek.

42,195 kilometrelik maratonun startı saat 09.00’da verilecek. Köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek sporcular, kıyı yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne sapacak atletler, kıyı yolunu takip ederek Havuzlu Kavşak’tan geldikleri istikamete dönecek.

Sahil yolundan Gülhane Parkı’na doğru devam ederek parkın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Meydanı’na çıkacak. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan “At Meydanı”nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Dikilitaş’ın arasında sona erecek.

Saat 09.15’te başlayacak 15 kilometre koşusunda atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve kıyı yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Sirkeci yönüne sapacak sporcular, kıyı yolunu takip ederek Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde yer saha alt geçit civarında bulunan bitiş noktasına varacak.

Saat 09.30’da başlayacak 10 kilometre koşusunda ise atletler tekrar köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek ve Vodafone Park, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü’nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önündeki bitiş çizgisine ulaşmak için mücadele edecek.

Saat 09.45’te Altunizade Köprüsü altından başlayacak kamu koşusunda da vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inecek. Sekiz kilometrelik kamu koşusu, Dolmabahçe’deki Vodafone Park önünde son bulacak.

Öte yandan 42 kilometrelik tekerlekli iskemle yarışının startı da saat 08.45’te verilecek.

Ödül 1 milyon dolar

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda dereceye giren sporculara yaklaşık 1 milyon dolar mükafat dağıtılacak.

Maraton umumi klasmanında toplamda 216 bin dolar mükafat verilecek. Erkekler ve kadınlarda ilk 8’e giren sporcular, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 7 bin, 5 bin, 3 bin, 2 bin ve bin dolar mükafat alacak.

Bu kategoride Türk sporcu tasnifi için yekün 64 bin dolar mükafat belirlenirken, ilk 5’e giren erkek ile kadın atletler, sırasıyla 12 bin, 8 bin, 5 bin, 4 bin ve 3 bin dolar mükafat elde edecek. Maraton vakit bonusu ise 310 bin dolar olacak.

Etkinlikte 15 kilometrelik umumi klasman için toplamda 18 bin dolar mükafat dağıtılacak. Bu kategorinin Türk sporcu tasnifi için toplamda 6 bin dolar mükafat verilecek.

Tekerlekli iskemle kategorisinde verilecek yekün mükafat 20 bin dolar olurken, Türk masterler kategorisinde 27 bin lira, en ihtiyar sporcular için ise 2 bin lira yekün mükafat belirlendi.

Ölçümleri Spor İstanbul yapacak

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nun vakit ölçümlerini Spor İstanbul ekipleri gerçekleştirecek.

Yaklaşık 9 bin görevli ve bin gönüllünün çalışacağı organizasyonda Spor İstanbul bünyesinde kurulan “Spor İstanbul Timing Ekibi” çip kontrollerini ve zamanlama ölçümlerini yapacak.

Mobil “tavşan atlet”

İstanbul Maratonu’nda koşacak elit atletlerin her kilometrede geçiş sürelerini gösteren bir uygulama hayata geçirilecek.

Spor İstanbul, Alman profesör Helmut Winter ile ABD’li profesör Sean Hartnett’i mobil “tavşan atlet” uygulaması için çağrı etti.

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na yer alacak elit ve tavşan atletlerin hedef koşu derecelerinin yarış öncesinde yükleneceği sistem araçları, sporcuların önünde ilerleyecek. Atletler, her kilometredeki derecelerini bu araçtan görebilecek.

Kendi performansını ile hedeflediği sürenin ne kadar önünde veya gerisinde olduğunu gören sporcular, temposunu düzenleme imkanına sahip olacak.

“Yeşil Maraton” unvanına sahip

Vodafone 39. İstanbul Maratonu, tekrar Dünya Maratonlar Birliğinin verdiği “Yeşil Maraton” unvanını taşıyacak.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu sene da “Yeşil Maraton” unvanıyla koşulacak İstanbul Maratonu’na katılacak sporcular, isteğe bağlı olarak 5 lira karşılığında “İstanbul Maratonu Hatıra Ormanı”na fidan bağışında bulundu.

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda kullanılan su şişeleri, göğüs numaraları, poşet gibi materyaller art dönüşüm malzemelerinden yapılırken, baskı materyalleri minimum seviyede tutuldu. Yarışı bitiren sporculara verilen çikolata ve muz gibi yiyeceklerin naylon poşetlerine bez veya doğada yüzde 100 çözülebilen poşetler kullanıldı.

Organizasyonda kullanılan araçların da etraf dostu özellikleri ön plana çıkıyor. Eşya otobüsleri için İETT’den tabii gaz ile çalışan otobüsler, kronometre araçları için de yüzde 100 elektrikle çalışan araçlar tedarik edildi. Ayrıca katılımcılar da toplu taşıma kullanmaya teşvik edildi.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, organizasyon süresinde çıkan tüm atık malzemeleri toplayarak art dönüşüme kazandıracak.

Yollar kapatılacak

Vodafone 39. İstanbul Maratonu nedeniyle yarın bazı yollar saat 04.00’ten itibaren trafiğe kapalı olacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün İstanbul Maratonu için aldığı emniyet tedbirleri kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Avrasya Tüneli çift yönlü olarak kapatılacak.

Organizasyon boyunca parkur ve parkura çıkan yollarda vasıta trafiği sağlanamayacak.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Avrasya Tüneli’ni kullanacak sürücüler, kapatma noktalarından en kısa güzergahtan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü istikametine yönlendirilecek.

Ayrıca vatandaşların kamu koşusuna motosiklet, bisiklet, kaykay, paten gibi tekerlekli araçlarla katılmalarına ruhsat verilmeyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?