• DOLAR
  3,9742
  % 1,25
 • EURO
  4,6668
  % 1,34
 • ALTIN
  163,8721
  % 0,41
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Bir garip olay! Öldükten sonra yine ‘seçildi’

Bir garip olay! Öldükten sonra yine ‘seçildi’

Gençlerbirliği Kulübü’nün 2015’te yapılan Olağan Umumi Kurulu’nda Divan Kurulu üyeliğine seçilen eski bakanlardan Osman Şefik İnan’ın oğlu Prof. Dr. Faik Yüksel İnan, hayatını kaybetmesine rağmen, 2017 yılında yine seçilerek yeniden kurulda yer aldı.

Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi eski öğretim üyesi Faik Yüksel İnan, başşehir kulübünün 10 Mayıs 2015’te yaptığı ve Onursal Başkan İlhan Cavcav’ın 19. kez seçildiği Olağan Umumi Kurul’da Divan Kurulu üyeliğine getirildi.

Uluslararası ilişkiler alanındaki çalışmalarıyla tanınan İnan, aza seçilmesinden kısa süre sonra 22 Haziran Pazartesi günü hayatını kaybetti.

Gençlerbirliği Kulübü, 23 Haziran Salı günü “Vefat ve Başsağlığı” başlığıyla Divan Kurulu üyesi İnan’ın hayatını kaybetmesinden duyulan üzüntünün anlatım edildiği bir mesaj yayımladı.

Faik Yüksel İnan’ın cenazesi, 24 Haziran Çarşamba günü öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Kocatepe Camisi’nden kaldırılarak Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Ölüm, yedek üyeliğe düşürdü

İnan’ın adı, hayatını kaybettikten yaklaşık 2 sene sonra Divan Kurulu yedek üyeleri arasında yer aldı.

Kırmızı-siyahlı kulüp, İlhan Cavcav’ın 22 Ocak 2017’de hayatını kaybetmesi nedeniyle 17 Şubat 2017’de Olağanüstü Umumi Kurul yaptı.

Faik Yüksel İnan’ın ismi, başkanlığa Murat Cavcav’ın seçildiği olağanüstü umumi kurulda, Divan Kurulu yedekler listesinde yer aldı. İnan’ın ismi, Gençlerbirliği’nin 17 Şubat 2017’de yapılan umumi kurulunda, hayatını kaybetmesinden (23 Haziran 2015) yaklaşık iki sene sonra, Divan Kurulu yedek üyeler arasına yazıldı.

Şengel: “Kimse ayrım edemedi”

İlhan Cavcav’dan evvel Gençlerbirliği Kulübü’nün başkanlığını da yapan 92 yaşındaki Divan Kurulu Başkanı Hasan Şengel, Faik Yüksel İnan’ın isminin listede yer aldığını ayrım edemediklerini söyledi.

“Allah rahmet eylesin vefatından sonra onu da listeye koymuşlar.” diyen Şengel, “Seçilecek listeye koymuşlar, yedek olarak seçildi. Umumi kurulu, İnan’ın vefatından sonra yaptık. Listeyi görmedik, maalesef kimse de ayrım edemedi. Listede, sanırım hala yedek üyemiz olarak görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Yüksel İnan’dan övgüyle bahseden Şengel, “Sözü sohbeti dürüstlüğü ile tanınmış bir adam. Nur içinde yatsın, fazla mühim bir insandı. Beynelmilel bir hocaydı.” şeklinde konuştu.

“Azrail korkusunu da yendik”

Hasan Şengel, Divan Kurulu’nda hayatını kaybeden soylu üyelerin yerlerinin, yedeklerin ”Azrail” korkusu nedeniyle doldurulamadığına ilişkin haberi hatırlatarak “O vakit en az 25 yıllık üyeler divana seçilebiliyordu.” dedi.

Divan Kurulu’nun fazla sayıda üyesinin kısa zamanda hayatını kaybettiği dönemde yedek üyeleri soylu yapmakta zorlandıklarını dile getiren Şengel, şunları söyledi:

“(Gençlerbirliği Divanı’nda Azrail korkusu) Haberden evvel 5-6 arkadaşımızı kaybetmiştik. ‘Divan’da Azrail dolaşıyor’ diyorlardı ve soylu üyeliğe geçmek istemiyorlardı. Yaşım hepsinden büyük, bir gün onlara ‘Ne korkuyorsunuz, sırada ben varım’ demiştim ama öyle olmadı. Sonrasında 8-10 şahıs daha kaybettik. İlk divan kurulundaki 20 kişiden neredeyse 3 şahıs kaldık.”

Şengel, üst üste vefatların yaşandığı Divan Kurulu’nun toplantıların yapıldığı salondaki saatin bozulmasına ilişkin de “O gün bu salondaki saat de durmuş. Belki şimdi o nedenle kaldırmışlardır. İlginç denk gelmiş. Üye seçilme yaşını indirdik. Yaş ortalamasını düşürdük. Azrail korkusunu da yendik.” esprisini yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?