Türkiye-ABD Görüşmelerinin İlk Toplantısı Sona Erdi!

Türkiye-ABD Görüşmelerinin İlk Toplantısı Sona Erdi!

Türkiye ile ABD arasında, Fetullahçı Terör Örgütü'yle mücadele etmek, Irak ve Suriye başta olmak üzere bir çok konunun çözümü amacıyla kurulan üç teknik komite arasında yer alan Suriye komitesinin ilk toplantısı bitti...

214
0
PAYLAŞ
Türkiye-ABD Görüşmelerinin İlk Toplantısı Sona Erdi!

Genellikle terörle mücadele  ile ilgili konuların görüşüldüğü komitelerden birisi olan ve  Suriye dosyasına bakan heyetler Washington’daki ilk toplantısını başarıyla tamamladı.

”TOPLANTI OLDUKÇA OLUMLU GEÇTİ”

Bir çok diplomatik kaynak  toplantının “pozitif geçtiğini” ve  orta çalışmaların devam edeceğinin sinyalini verdi. İki ülke dışişleri bakanlarının gelecek hafta içerisinde toplanacaklarını dile getiren kaynaklar toplantıda heyetlerin pozisyonlarını oldukça güzel bir şekilde aktardığı ve çok pozitif bir ortamın söz konusu olduğunu belirtti.

Kurulan Suriye komitesine, Türkiye’yi temsil etmek için Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal ve ekibi öncülük ediyor. 20 kişiden meydana gelen  ABD heyetine ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Wess Mitchell öncülük ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığının bugün biten bu komisyon görüşmesinin ardından bir açıklama yapması bekleniyor.

GÖRÜŞMEDE ÖNCELİKLİ GÜNDEM MÜNBİÇ

Suriye’de yaşanan sorunlar için kurulan Suriye komitesinin ilk öncelikli  gündemi, Türkiye’nin Fırat Nehri’nin batısında yer alan Münbiç ilçesini terör örgütü  PYD/PKK‘nın elinden alma talebi oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltme çabalarında Menbiç sorununun öncelikli olduğunu vurgulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye  ziyaretinde mevkidaşı  olan Çavuşoğlu ile yapmış olduğu toplantının hemen ardından,  iki ülke ilişkilerinde meydana gelen sorunlara  çözüm bulacak olan  teknik komitelerin ilk toplantısının Suriye gündemiyle 8 Mart tarihinde Amerika’nın Washington şehrinde yapılacağını dile getirmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK