Seçim İttifakında Tarihi Rekor!

Seçim İttifakında Tarihi Rekor!

ORC Araştırma Şirketi’nin son yapmış olduğu anketin sonuçlarına göre, ''AK Parti, MHP, BBP ittifakına oy verir misiniz?'' sorusuna %99.2 evet derken, olası herhangi bir seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek ise %55.2 civarında oldu. Tüm detaylar haberimizde...

179
0
PAYLAŞ
Seçim İttifakında Tarihi Rekor!

ORC Araştırma Şirketi‘nin son yapmış olduğu anketin sonuçlarına göre  siyasi partilerin seçim ittifakı  yapması durumuna yaklaşık olarak %67.8’lik bir destek verildi. AK Parti ve MHP’nin “Cumhur İttifakı”nı duyurması sonrasında  HDP ve CHP  partileri de ittifak kurulması  yönünde açıklamalar yaptı. CHP’li  seçmenin yaklaşık olarak %60.8’i, HDP’li seçmenin ise yüzde 81.7’si “CHP-HDP ittifakı”na oy vereceklerini belirtti. Ankette, Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aday olursa yaklaşık olarak %55.2 kişinin oy vereceği belli oldu.

ERDOĞAN AÇIK ARA

ORC Araştırma Şirketi, 23-27 Şubat 2018  tarihleri içerisinde  36 ilde 3 bin 420  kişi ile direkt görüşerek siyasi gündem araştırması yaptı. Ankete katılan kişilere  “Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl olur?” diye soru soruldu. Katılımcıların %55.2’lik kısmı “Erdoğan kazanır”  dedi. % 33.5’lik kısmı kazanamaz derken %11.3’lük kesim ise herhangi bir görüş belirtmedi.

BU PAZAR SEÇİM OLSA

“Bu   Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ise katılımcıların %48.2’si AK Parti, yüzde 24.6’sı CHP, yüzde 11.2’si MHP dedi. Bu araştırmada geçtiğimiz günlerde yeni kurulan İyi Parti ile HDP’nin oy barajını aşamadığı görülüyor. HDP yaklaşık olarak yüzde 7.9 oy alırken, İYİ parti  yüzde 5.7 seviyesinde oy aldı.

CHP-HDP SICAK BAKIYOR

HDP ve CHP’li  yöneticilerin ittifak oluşturma açıklamaları tabanı son derece etkilemiş görülüyor. Araştırmada “CHP, HDP ile ittifak yaparsa oy verir misiniz” sorusu soruldu. Bu soruya CHP’li olduklarını iddia eden kişilerin %60.8’i “evet” derken  yüzde 39.2’si “hayır” cevabını verdi.

BİR CEVAP BIRAK