Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da Seçim Kampanyası Gerçekleştirmeyecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da Seçim Kampanyası Gerçekleştirmeyecek!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yapmış olduğu açıklamada Erdoğan ve hükümet yetkililerinin 24 Haziran seçimleri nedeniyle Almanya'da herhangi bir seçim kampanyası gerçekleştirmeyeceklerini bildirdi. İşte, detaylar haberimizde...

137
0
PAYLAŞ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da Seçim Kampanyası Gerçekleştirmeyecek!

Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AKP hükümetinde yer alan bakanların 24 Haziran seçimleri  için Almanya’da herhangi bir kampanya gerçekleştirmeyeceği belirtildi. Dpa ve AFP ajanslarının Türkiye Dışişleri Bakanlığı  kaynaklarına göre yapmış olduğu haberde Ankara’nın yapmış olduğu açıklamaya göre,  ” 24 Haziran seçim kampanyaları için Cumhurbaşkanı ya da kabine üyelerinin Almanya’da Türk vatandaşlara  herhangi bir konuşma yapma planı yok” denildi.

Bakanlık yapmış olduğu açıklamada,  Almanya’da Avrupalı  siyasetçilere üç ay önce seçim etkinliği  düzenleme hakkındaki yasağa gönderme yaparak, ”Bu yasağın tamamen yanlış olduğunu ve demokrasiye uygun bir davranış olmadığını düşünüyoruz. Çünkü seçmenler seçime ne sebeple gittiğini farkına varmalıdır” ifadeleri kullanıldı. Bakanlığın açıklamasına, diğer bir çok duyuruda olduğu gibi herhangi bir sosyal medya adresinde ve internet sitesinde yer almadı. Türkiye medyasında yapılan haberlerde Türk hükümetinden siyasetçilerin 24 Haziran seçimleri nedeniyle Bosna Hersek’te büyük bir etkinliğe imza atacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mayıs’ta Saraybosna’da yapacağı bu etkinliğe bir çok kişinin katılması ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler’in gelmesi bekleniyor.

ALMANYA’DAN SEÇİM ETKİNLİĞİ YASAĞI

Türkiye’de geçtiğimiz sene içerisinde yapılan  Anayasa referandumundan önce Türk bakanların Almanya’da etkinlik için girişimlerde bulunması Alman halkının tepkisine yol açmıştı. Alman hükümeti ise bu baskının sonucunda  Almanya’da seçim etkinliği  düzenlenmesine yasak koymuştu. Daha Almanya’da Türk bakanların düzenlemeye kalktığı etkinliklere güvenlik nedeniyle izin vermemişti. Bu etkinliklerin düzenlenmemesine izin verilmemesi sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nazi benzetmesi yapmıştı.

BİR CEVAP BIRAK