Akdeniz’deki İtalyan Gemisi Hakkında Önemli Yeni Detay!

Akdeniz’deki İtalyan Gemisi Hakkında Önemli Yeni Detay!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de tek taraflı karar alması sonucunda doğalgaz arama çalışmaları yapan İtalyan enerji şirketi ENI'ye ait sondaj gemisinin, bugün Türk gemilerine karşı şansını son kez zorladığını fakat Türk gemilerinin bu duruma müsaade etmediği ortaya çıktı. İşte, tüm detaylar haberimizde...

224
0
PAYLAŞ
Akdeniz'deki İtalyan Gemisi Hakkında Önemli Yeni Detay!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de tek taraflı karar alması sonucunda doğalgaz arama çalışmaları yapan İtalyan enerji şirketi ENI’ye ait sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarından çıktığı belirtildi.

LİMASOL LİMANI’NA DOĞRU HAREKET ETTİ

Rum Yönetimi  Hükümet Sözcüsü  olan Nikos Hristodulidis, Rum RIK Radyosuna özel olarak yapmış olduğu açıklamada oldukça önemli konulara değindi. Yapmış olduğu açıklamada, sondaj gemisinin, petrol araması yapacağı bölgeye Türk donanması nedeniyle bir türlü ulaşamadığını ve bu nedenle Limasol Limanı’na doğru yola koyulduğunu dile getirdi.

“PLANIMIZI İPTAL ETMEYECEĞİZ”

Hristodulidis, ENI’nin bölgedeki petrol arama işlemlerini kısa bir süreliğine ertelediğini belirterek, ”İtalyan sondaj gemisi bugün itibariyle bölgeden çıkış yaparak Limasol Limanına geldi. Fakat, bu durum Kıbrıs Cumhuriyeti enerji planlarının önüne geçmeyecek” dedi.

AB’YE TEKRAR ŞİKAYET EDECEKLER: TÜRKİYE’YE TEPKİ GÖSTERİLSİN

Sözcü Hristodulidis ayrıca Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis’in Brüksel’deki AB Zirvesi’nde tüm ülkelerin liderleri ile bir görüşme yaparak bölgede yaşanan durumlar hakkında bilgi vereceğini ve  AB’den Türkiye’ye  karşı gerekli tepkiyi dile getirmesini beklediklerini vurguladı.

SONDAJ GEMİSİ BUGÜN TEKRAR ŞANSINI DENEDİ, AMA TÜRK GEMİLERİ İZİN VERMEDİ

Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos da bugün son olarak sondaj gemisinin tekrardan şansını denediğini fakat Türk donanmasının buna izin vermediği iddiasında bulunarak, geminin bölgeden ayrılarak Limasol Limanına geldiğini dile getirdi.

FAS’A GİDECEK

Rum basınında yer alan haberlere göre, ENI’ye ait olan “SAIPEM 12000” isimli  sondaj gemisi Limasol Limanı’nda 2-4 gün  arasında kalacak ve daha sonrasında doğalgaz aramak için Fas’a doğru yol alacak.

BİR CEVAP BIRAK