• DOLAR
  3,8685
  % -0,48
 • EURO
  4,5492
  % -0,80
 • ALTIN
  156,2214
  % 0,23
 • BIST
  $17.627
  % 6,55
Senegalli doktorlara eğitim

Senegalli doktorlara eğitim

TİKA Afrika ülkelerinde sıhhat altyapılarının geliştirilmesine yönelik projelerine devam ediyor. Faaliyette bulunduğu ülkelerde, bilhassa anne-çocuk sağlığı alanının bir ülkenin gelişmişlik düzeyi açısından aka ehemmiyet taşıdığını düşünen TİKA tarafından son olarak Senegalli doktorlara yönelik eğitim programı düzenlendi.

TİKA PİKİNELİ DOKTORLARA DESTEK VERİYOR

TİKA tarafından Senegal’in nüfus yoğunluğu en yüksek ilçesi olan Pikine’de inşası ve tadilatı yapılarak altyapısı güçlendirilen Pikine Beslenme ve Kurtarma Eğitim Merkezi Enstitüsü’nden 5 pediatri doktoruna, Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde farklı uzmanlık dallarında eğitim verildi.

TİKA ile Pikine Sosyal Pediatri Enstitüsü (IPS) arasında uzun yıllara dayanan işbirliği çerçevesinde, TİKA tarafından bir eğitim bloğu, bir muayene bölümü, bir eczane ve son olarak yetersiz ve dengesiz beslenme sorunu ile mücadele etmek amacıyla bir beslenme ve kurtarma eğitim merkezi inşa edilmiştir. Mevcut durumda enstitü bünyesinde 150 öğrenciyle etkinlik göstermekte olan anaokulunun tadilatı, merkez bünyesinde atıl vaziyette bulunan 5000 m2’lik alanda, yetersiz beslenen çocuklar ve annelerine gıda desteği sağlanabilmesini teminen sebze ve meyve bahçesi kurulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

T.C. Sıhhat Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan eğitim programı çerçevesinde; Senegalli doktorlar Yenidoğan, Pediatrik Kardiyoloji, Pediatrik Endokrinoloji ve Umumi Pediatri alanlarında deney paylaşımında bulundular. Eğitim kapsamında heyete klinik şefleri tarafından sunumlar yapılmış, alanda yazılan güncel makaleler incelenmiş, her gün sabah saatlerinde gerçekleştirilen klinik ziyaretlerinde uygulamalı olarak alana ilişkin incelemelerde bulunma imkânı sunulmuştur.

SENEGALLİ DOKTORLAR PROJELER HAKKINDA BİLGİ ALDI

TİKA Başkanlığını ziyaret eden Senegalli Doktorlara, Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanlığınca TİKA’nın kuruluşu, etkinlik gösterdiği ülkeler, etkinlik alanları ve bölgedeki sıhhat projeleri hakkında bilgi verildi.

Senegalli Doktorlar Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya hem Enstitüye hem de eğitim vasıtasıyla kendilerine verilen destekten ötürü teşekkürlerini sundular. TİKA tarafından verilen eğitime yalnızca 5 doktorun katılabildiğini anlatım eden Senegalli heyet, Türkiye’de verilen eğitimde edindikleri bilgi ve tecrübeyi Senegal’deki meslektaşları ile paylaşacaklarını anlatım ettiler.

ANNE-ÇOCUK SAĞLIĞI ALANINDA YAPILAN UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde verilen 5 haftalık eğitimin ardından Ankara Güven Hastanesi ziyaret edilerek, ülkemizdeki umumi sıhhat uygulamaları, hususi hastanelerin işleyişi ve T.C. Sıhhat Bakanlığı ile hususi hastaneler arasındaki anlaşmalar hakkında bilgi verildi.

Ayrıca Güven Hastanesinin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Endokrinolojisi, Çocuk Alerji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Nöroloji, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Romatoloji, Çocuk Cerrahisi ve Yenidoğan Üniteleri ziyaret edildi.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ev sahipliğinde düzenlenen sertifika töreni ile hastane yetkilileri ve Sıhhat Bakanlığı uzmanları tarafından misafir Senegalli doktorlara katılım sertifikaları takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet