• DOLAR
  3,8673
  % -0,51
 • EURO
  4,5485
  % -0,82
 • ALTIN
  156,1730
  % 0,23
 • BIST
  $17.854
  % 7,89
Sanayi işinde çalışıyorsanız dikkat!

Sanayi işinde çalışıyorsanız dikkat!

SİLİKOZİS NEDİR?

Silikozis kot kumlama, kot taşlama, kumun kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeylerine aşındırılması işlemi durumudur. Bu işlem gerçekleştiği sırada oluşan tozlar akciğerlere girerek yapışır.

Slikosiz hastalığı,  insan sağlığı üzerinde ağırbaşlı tehditler oluşturabilen bir hastalıktır. Bu hastalık son yılların en fazla görülen solunum yolları hastalığından bir tanesidir.

Genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen silikozis hastalığı insan sağlığı üzerinde ağırbaşlı tehtidler oluşturabilir. Silikozis hastalığının en fena tarafı hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerlemesidir.  Genellikle hiçbir belirti vermeyen silikozis hastalığı, 20 yıl uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir.

ERKEN BELİRTİLERİNİ TAHMİN ETMEK ZOR

Silikosiz hastalığı erken belirtilerini tahmin edebilmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenden ötürü hastalık teşhis konulduğu andan itibaren hızlı bir şekilde ilerlemeye devam eder.  İlerlediği takdirde ağırbaşlı boyutlara ulaşan bu hastalık, solunum yollarını iflas ettirerek akciğer kanserine hatta akciğer nakli ameliyatlarına kadar ağırbaşlı boyutlara ulaşabilir.  Akciğer nakli de Türkiye’de başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatlar arasında yer almamaktadır.

SİLİKOZİS NASIL OLUŞUR?

Silikozis hastalığı, kot taşlama, endüstri mesleklerini icra eden bireylerde, bilhassa yer altı mesleklerini icra eden kişilerde görülmektedir.  Silika tozunun solunması sonucunda meydana gelen bu hastalık uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermeden ortaya çıkmaktadır.  Silikozis hastalığında meydana gelen ağırbaşlı belirtiler genellikle 50 ve 60 yaşların sonuna doğru ağırbaşlı şekilde belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır.

Hastalık ilerlediği vakit akciğerlerdeki koruyucu mekanizmaları zayıflattığı için beraberinde akciğer yetmezliği, akciğer kanseri, verem ve beraberinde yürek yetmezliği gibi hastalıkları da getirebiliyor.
Solunan silika tozuna bağlı olarak akciğerlerde akciğerlerde fibrozis denilen bir katılaşma meydana geliyor.  Bu katılaşma meydana geldiği vakit şahıs işinden bile ayrılsa hastalık hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Silikozis hastalığı ilerlediği zamanlarda kişide ağırbaşlı solunum problemleri meydana geliyor beraberinde ise ölümle sonuçlanıyor.

BU HASTALIK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Silikozis hastalığı bir iş hastalığıdır. Bu hastalık, maden işçilerinde, kot taşlama ve ağırtma işlemi yapanlarda, endüstri işçilerinde, yeraltında çalışan işçilerde meydana gelebilen ölümcül bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Havalandırmanın yeterli miktarda olmadığı tekstil işçilerinde 20 yılsonunda bu hastalık kafa gösterebiliyor.  Tekstil iş kollarında kot taşlaması yapan işçiler genellikle 12 saat boyunca çalışıyor. Uzun yıllar boyunca çalışan bu işçiler ilerleyen zamanlarda silikozis hastalığına yakalanabiliyor.

SİLİKOZİS HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Silikozis hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Ancak bu hastalık önlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir. Eğer silikozis hastalığı teşhisi konulmuşsa ve silika tozuna hala maruz kalınıyorsa 10 yılın sonunda ölümle sonuçlanabilir.

Silikozis hastalığında esas alınması gereken nokta kişinin yaptığı işi baz alınmalıdır.  Belirtiler kendini göstermeye başladığında ağırbaşlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Silikozis hastalığının belirtileri şu şekildedir;

1- Kişi efor sarf ederken ağırbaşlı şekilde yorulur.

2- Kişinin normal olarak sarf ettiği eforların gittikçe sınırlanması durumu ve günlük işlerini yaparken bile zorlanması durumunda ortaya çıkar.

3- Kuru öksürük ve soluk darlığının ortaya çıkması durumu.

Silikozis hastalığı ağırbaşlı belirtiler vermez ve ayrım edildiğinde artık fazla geç olabilir. Bu nedenden ötürü silika tozuna maruz kalmamak gerekir. Eğer ki maruz kalınıyorsa ağırbaşlı şekilde önlemlerin alınması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet