Sağlıklı diş protezleri için hayat kurtaran öneriler

Sağlıklı diş protezleri için hayat kurtaran öneriler

70
0
Paylaş

Halk arasında takma diş olarak bilinen protezler insanların belirli nedenlerle kaybettikleri dişlerinin yerine koyulan ve bu sayede insanların dış görünüşlerinde ve diş kullanımında büyük bir fonksiyon haline gelen protezlerin kullanımı dışında temizliği ve bakımı da çok önemli bir konudur.
Diş protezlerinin takıldıktan sonra bakımının ve temizliğinin yapılması hem diş ömrünün uzatılmasında hem de diş sağlığının korunmasında en önemli etkendir. Bu sebeple doktorların diş protezlerinin temizlenmesi ve uzun ömürlü kullanılması için bazı tavsiyeleri vardır.
Sabit protez kullanan bireylerin en az günde 2 defa dişlerinin fırçalaması ve dış ipleriyle temizlemesi gerektiğini belirtmektedirler. Diş olmayan bölümlerin yerine gelen gövde bölgelerin temizliği için özel fırça arayüzleri ve diş ipleri kullanılmaktadır.
Hareketli diş protezi kullanıyorsanız yemeklerden sonra mutlaka protezleri çıkartıp bol su ile güzel bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir bu sayede hem diş sağlığınızı hem de protezinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

dis-protezi
Bütün protez çeşitlerinin her yemekten sonra fırçalanarak üzerlerindeki besin artıklarının ve plağın temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Eğer düzenli fırçalama yapılmazsa çürüme başlar. Fırçalama işleminde protez dişler için özel olarak üretilmiş olan yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalıdır.
Protezlerin temizlenmesi aşamasında sabunlu su tercih edilmelidir. Protezlerin temizlenmesinde çamaşır suyu, deterjan gibi yıpratıcı kimyasallar kullanılmamalıdır.
Her yerde bulabileceğinizin protez tabletleri ile 2 haftada bir protezlerinizi sabaha kadar suyun içinde bekletirseniz, yaptığınız mekanik temizliğin yanında kimyasal temizliğini de yapmış olacaksınız.

CEVAP VER