• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Sağlık görevlileri Irak için göreve hazır..

Sağlık görevlileri Irak için göreve hazır..

Van İl Sıhhat Müdürlüğü 112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Halis Gökyer, Irak’taki zerzele sonrası müdahale için 53’ü uzman hekim, yaklaşık 100 uzman ekibin amade beklediğini bildirdi.
Irak-İran sınırında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra Van İl Sıhhat Müdürlüğü 112 Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü, UMKE ve uzman hekimlerden oluşan yaklaşık 100 benlik uzman ekip, bölgeye gitmek üzere amade bekliyor. Konu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren 112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Halis Gökyer, dün akşam saat 21.18’de Irak’ın Süleymaniye kentinde 7.2 büyüklüğünde bir zerzele meydana geldiğini hatırlatarak, “Meydana gelen depremde Van olarak 40 dakika içerisinde 50 UMKE’ciye ulaştık. 5’er benlik 10 tim, yani 50 kişiyle hazırız. Bu arkadaşlarımızın tamamı aktif durumda. 8 şişme çadırımız, bilhassa içerisinde tıbbi müdahale yapılabilecek sedyesi olan, tıbbi malzemeleri bulunan çadırlar var. 3 lojistik UMKE aracı, 3 ambulans, 4 yataklı ambulansımız olmak üzere sahra ünitemiz aktif durumdadır. Van olarak koordinatör iliz. Çevre illerde de 6 UMKE ekibi amade bekliyor. Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda bekliyoruz. Bölgeye hizmet vermek için araçlarımız ile beraber bekliyoruz” dedi.

 

PASAPORTLU HEKİMLE HAZIR BEKLİYOR
Van’daki hastanelerde vazife yapan ve pasaportu olan 53 uzman hekimin amade halde beklediğini anlatım eden Gökyer, “112 Acil ve UMKE olarak amade ve faal durumda bekliyoruz. Van İl Sıhhat Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) birimimizde günde 3 şahıs nöbet tutmakta, bu birimimizde de aktif olarak AFAD, karayolları ve Bakanlık ile koordineli şekilde çalışmalarını yürütmektedir. 2011 Van depreminde Irak bizi yalnız bırakmadı, biz de bu depremde onları yalnız bırakmayacağız” diye konuştu.
2015 yılında Kuzey Irak’ta, terör örgütü DAEŞ’in saldırısından etkilenen insanlara yardım etmek için UMKE ve AFAD olarak oraya gittiklerini anlatım eden UMKE personeli, “Orada 15 bin benlik bir kamp kurduk. 3 ay boyunca hizmetlerimiz sürdü. Konteyner kentten çadır kente tüm sıhhat hizmetleri için yanlarında bulunduk. Kuzey Irak halkı da 2011 Van depreminde bizlere fazla yardım etmişti, bizleri yalnız bırakmamıştı. Sıhhat ekipmanı açısından, çadır açısından, maddi açıdan devamlı yanımızda oldular. Bizler de yaşadıkları bu keder depremden ötürü onları yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?