• DOLAR
  3,8685
  % -0,48
 • EURO
  4,5492
  % -0,80
 • ALTIN
  156,2214
  % 0,23
 • BIST
  $17.818
  % 5,29
Panik atak asıl sorununuzu maskeliyor

Panik atak asıl sorununuzu maskeliyor

Kişinin kendisinden beklentisinin yüksek olması, kaygılarını yoğun yaşaması, yaşadığı bedensel duyumların ölümcül ya da sakat bırakıcı bir hastalığa yol açtığını veya kontrolünü kaybedeceğini düşünmesi panik ataklara yol açıyor. Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, panik girişken nedenleri, nasıl ortaya çıktığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

”Ya Yine Panik Girişken Geçirirsem” Kaygısı Atakları Tetikliyor

Panik ve girişken kelimeleri bir araya geldiğinde genelde hepimiz evvel fazla fena bir şey olduğunu düşünürüz. Çünkü girişken aniden ortaya çıkan bir durumu, panikse korku ve dehşeti temsil eder.

Her vakit panik ataklarla başa çıkmak o kadar basit değildir. Girişken geçip gitse de getirebileceği ‘Bir daha olacak mı?’, ‘Ya benim için mühim bir yerde başıma gelirse?’, ‘Panik girişken geçirmemek için ne yapsam?’, ‘Panik girişken sonrası ya hayatım değişir de insanlara yük olursam?’ gibi sorularla kişi; beklenti kaygısı yaşamaya, devamlı panik atakların kendisi için nasıl olumsuzluklara yol açacağını düşünmeye ve kendini diken üstünde hissedip kendine bir kalkan oluşturmaya çalışmaya başlar. Kişi, tehdit altında içinde bulunduğu belirsizlikten kurtulmaya çalışırken bu sürede düzeni de alt üst olur.

Kişinin Kendinden Beklentileri Yüksek Olduğunda Panik Girişken Ortaya Çıkıyor

Panik ataklar aklınıza gelebilecek birçok psikiyatrik rahatsızlıkta farklı oranlarda ortaya çıkabilirler. Nerde ne kadar görüldüğü profesyoneller için önemliyken; bu durumu yaşayan insanlar için panik atakların neye yol açıp neyi temsil ettiği önemlidir. En sık; endişe iyice yoğunlaştığında, belirsizlik arttığında, kişinin kendinden beklentileri yüksek olduğunda ve beklentilerini gerçekleştiremeyeceğini düşündüğünde, şahıs bedensel duyumlarına odaklanıp onların ölümcül ya da sakat bırakıcı bir hastalığa yol açacağını düşündüğünde ve kişiye tamamen yabancı bir yaşantı ortaya çıktığında panik ataklar ortaya çıkar.

Fiziksel Belirtiler Tedavinin Farklı Bölümlerde Aranmasına Yol Açıyor

Panik atakları aysbergin görünen kısmı diye tanımlarsak pek de yanlış olmaz. Tanıdan müstakil olarak panik ataklar ya zihnimizin bize bir şeylerin aksi gittiğini, bu şekilde devam edersek daha da kötüye gideceğini, o yüzden kendimizle ilgili bir şeyler yapmamız gerektiğini söyleyen sirenlerse? Hep dehşet verici, korkutucu olarak anılan panik ataklar belki de bizi uyarıyor olabilir. Herhangi menfi bir vaziyet farklı açılardan bakılınca müspet nitelendirilebilir. Bununla ilgili bir özlü sözü hatırlatabilirim: ‘Bir müsibet bin nasihate bedeldir’… Bu ikaz şayet doğru okunursa panik atakların ötesini yani aysbergin altındaki aka kısmı şahıs görmeye başlar. Sorun her cephede olabilir. En sık görülen örneklerden birini mesleki alandan verebiliriz. İşyerinde panik atakları yaşamaya başlayan birini düşünün. İşyerindeki öbür insanlar, aile, arkadaşlar ve en önemlisi kişinin kendisi ilk etapta panik ataklar sebebiyle fiziksel bir hastalıktan şüphelenecektir. Ani gelişen ve anlaşılamayan,daha önceden hiç başa gelmemiş fiziksel belirtiler nedeniyle şahıs evvel acillere başvurur. Acilde tetkiklerle saptanabilen herhangi bir rahatsızlık saptanamazsa şahıs işinden ruhsat alıp ya da izinli olduğu günlerde şikayetinin olduğu bölüm veya bölümlere başvurur. Bir sürü tetkik ve diğer yönlendirmeler sonucunda şahıs maddi manevi bir yitik yaşar. şayet şahıs sorununun psikiyatrik olduğunu anlamaz ya da doğru yönlendirilmezse doktorların onu anlamadığını düşünerek yine yine farklı doktorları deva bulmak adına arşınlamaya devam eder, çünkü bir türlü atakların sebebi bulunamamaktadır. Ya onda henüz tespit edilemeyen bir rahatsızlık varsa diye düşünmeye başlar.

Sorunları Çözmek İçin Çaba Sarfetmemek Panik Atakları Ortaya Çıkarıyor

Bir kişide panik atağın sebebi şayet psikiyatrikse tedavide yapılacak olan öncelikli ilk adım; panik atakların nasıl oluştuğunu anlatıp, kişinin kafa edilebilir bir sorunla karşı karşıya olduğunu ona göstermektir. Tedavinin devamında; kişinin hangi durumlarda ve hangi düşünceler sonrasında panik atakları yaşadığı, nasıl bir ortam içinde bulunduğu, nasıl stres kaynaklarına maruz kaldığı ve panik ataklar gelene dek nasıl bu stresle başa çıktığı bulunmaktadır. Bu stres kaynağı; işyerindeki psikolojik şiddet, meslektaşlarla anlaşmazlık, iş paylaşımındaki adaletsizlik, kişinin emeğine karşılık olması gereken takdiri görmemesi, kişinin kendini arzuladığı yerde görmüyor olması, başkalarına haksızca yapılan kayırmalar, beklenmedik harcamalar ya da kazanılandan fazla harcanmasıyla oluşan maddi dengesizlikler, iş yoğunluğu nedeniyle kendine vakit ayıramama, kişinin her şeyi tam yapma çabası ve işkoliklik gibi bir sürü sebepten kaynaklanabilmektedir. şayet kişide bu sorunlara karşı bir farkındalık yoksa, şahıs sızlanmaktan diğer bir şey yapmıyorsa ya da şikayetlerine karşın durumda bir değişiklik olmuyorsa, bu konuda yapacağı bir şey olmadığı düşüncesine kapıldıysa ve şahıs bir kısır döngü içindeyse; yaşadığı bu sorunların hayatını belirgin derecede etkilemesi ve sorunlarla kafa edemez hale gelmesi sonucu panik ataklar “Artık kendin için çözüme yönelik bir şey yapmalısın.”  anlamında ortaya çıkabiliyor. şayet şahıs panik ataklarına bu nazar açısıyla bakmaya ve sorununa göre deva üretmeye başlarsa panik ataklar geldikleri gibi giderler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet