Kurban keserken sol elin başparmağına dikkat!

Kurban keserken sol elin başparmağına dikkat!

Kurban Bayramı süresince gerek kurbanların kesimi, gerek etin işlenmesi esnasında çeşitli yaralanmalar oluyor. Başparmak kopmalarının bu yaralanmalar arasında ilk sırada yer aldığını belirten uzmanların dikkat çektiği nokta ise özellikle sol el. Çünkü yaralanmaların % 72'si baskın olmayan sol el ve parmaklarında görülüyor.

4
0
PAYLAŞ

Kurban Bayramı süresince gerek kurbanların kesimi, gerek etin işlenmesi esnasında çeşitli yaralanmalar oluyor. Başparmak kopmalarının bu yaralanmalar arasında ilk sırada yer aldığını belirten uzmanların dikkat çektiği nokta ise özellikle sol el. Çünkü yaralanmaların % 72’si baskın olmayan sol el ve parmaklarında görülüyor.

Yaralananların sadece yüzde 4’ünün bu işte profesyonel olduğunu dile getiren ve yaralanma sebeplerine değinen Özkan, yaralanmaların yüzde 82’sinin kurban kesiminde kullanılan kesici aletler ile olduğunu, yüzde 18’inin ise düşme, boynuzlanma, tekmelenme sebebiyle yaşandığını açıkladı.

YARALANMALAR KALICI ÖZÜRLÜLÜĞE YOL AÇABİLİR
Kesici aletler ile yaralanma vakalarının yüzde 72’sinin baskın olmayan sol el ve parmaklarında sık görüldüğünü açıklayan Türker Özkan, özellikle de sol el başparmağı ve işaret parmağının yaralandığını belirtti. Bu tür yaralanmaların kalıcı özürlülüğe de sebep olabildiğini vurgulayan Dr. Özkan, başparmak yaralanmalarının yüzde 10’unda ise tam olarak parmak kopması olduğunu söyledi.

SAĞLIK KURULUŞLARI İLK GÜNE HAZIRLIKLI OLMALI!
Prof. Dr. Türker Özkan bu kazaların önlenmesine yönelik neler yapılabileceği hakkında ise şunları söyledi:

“Kurban kesimlerinin profesyonel kişilerce yapılması, özellikle Kurban Bayramı’nın ilk günlerinde acil servislerin hem El Cerrahisi/mikrocerrahi konusunda deneyimli ekip, hem de malzeme yönünden desteklenmesinin bu el yaralanmalarının çözümüne önemli ölçüde yardımcı olacaktır.”

Elin, parmakların kan dolaşımlarının bozulduğu ağır yaralanmalarda ve tam parmak kopmalarında mikrocerrahi uygulamaların tek tedavi seçeneği olduğunu ifade eden Özkan, uzvun eski işlevine kavuşması ihtimalinin zaman yönetimi ve uygun koşullar ile ilgili olduğunu ifade etti.

UZUV KOPMALI KAZA YAŞANIRSA NE YAPILMALI?
Öncelikle kopan uzvun 6 saat içerisinde uygun koşullarda korunarak ilgili sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiğini belirten Özkan, “Kopan parça serum fizyolojik ile yıkanmış ve mümkünse steril sargı ile sarılmış şekilde plastik bir torbaya, bu torba da içinde buz dolu bir başka kaba konulmalı, kopuk parça buz ile direkt olarak temas etmemelidir. Vücuttaki yaralı kısımda ise uzuv kalp seviyesinin üstünde tutularak ve yara üzerine steril pansuman ile baskı yapılarak kanamanın durması temin edilebilir; profesyonel olmayan turnike uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Özkan, “Vakit geçirilmeden Sağlık Bakanlığının 112 Acil Servis numarası aranarak uzuv kopmalı yaralanmaya dair sağlıklı ve yeterli bilgi verilmeli, uygun replantasyon merkezinin koordine edilmesi ve yaralının o merkeze nakli için yardım ve destek istenmelidir” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK