Kalp krizi riski yüksek olan bölgelerimiz

Kalp krizi riski yüksek olan bölgelerimiz

97
0
Paylaş

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre kalp krizinin en yüksek olduğu yer Karadeniz olarak belirlendi. Kalp krizinin en az görüldüğü yer ise Ege Bölgesi olduğu açıklandı.
Karadeniz Bölgesinde kalp krizinin nedenlerinin başında agresif davranışların çok görüldüğü için oluştuğu belirlendi. Karadeniz bölgesinin insanları çok fazla güneşe maruz kaldığı ve bol bol yağmur aldığı için bu hava koşullarının agresif bir tavır olarak vatandaşlara yansıdığı belirtiliyor.
Karadeniz bölgesinde sık olarak kullanılan Tereyağının kalp krizini tetiklediğini belirten uzmanlar, Karadeniz insanının kolesterol problemi genetik olarak bulaşıyor ve buna tereyağı da eklenince kolesterol seviyesinin artmasına neden oluyor. Tereyağında bulunan kolesterol oranı yüksek miktarda olduğu için kötü kan oluşumuna neden oluyor.

kalp krizi riski
Kalp krizini destekleyen ve kolaylaştıran nedenlerin başında agresif davranışlar, diyabet, kolesterol, hipertansiyon ve en önemlisi ve yaygın olanı sigara kullanımı geliyor. Son dönemlerde yapılan çalışmalar ve devlet tarafından alınan önlemlerle sigara kullanımı biraz da olsun azalmış durumda.
Ege bölgesinde kalp krizinin az olmasının nedenlerinden biri Karadeniz bölgesine nazaran Ege insanının sakin ve beslenme konusunda Akdeniz mutfağını tercih ederler. Akdeniz mutfağında genellikle Zeytinyağının kullanılması daha sağlıklı yemeklerin yapılmasın ve kolesterol bakımından daha az risk içerdiği için kalp krizine neden olmuyor. Tereyağını neredeyse hiç kullanmayan Akdeniz mutfağı et olarak keçi etini kullanır ve sebze yemeği hiçbir zaman ihmal etmez.

CEVAP VER