Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmanın faydaları nelerdir?

Bu yazımızda adeta Ramazan sofralarının vazgeçilmezi haline gelen hurmanın faydalarından bahsedeceğiz. Aslında sadece Ramazan ayında değil her zaman soframızda olması gereken hurmanın faydaları nelerdir?

35
0
Paylaş

Bu yazımızda adeta Ramazan sofralarının vazgeçilmezi  haline gelen hurmanın faydalarından bahsedeceğiz. Aslında sadece Ramazan ayında değil her zaman soframızda olması gereken hurmanın faydaları nelerdir?  nelere iyi gelir? işte bu soruların cevaplarına gelelim.

1. Kalp sağlığını koruyor

Kan basıncını (tansiyon) dengeleyen ve kalp ritmini düzenleyen yaşamsal mineralleri içerisinde bulunduran Ramazan aylarının vazgeçilmezi hurma içerisinde kolesterol bulundurmaması sebebiyle kalp sağlığınızı koruyor.

2. Cildi güzelleştiriyor

Hurmanın içerisinde yer alan antioksidanlar hücrenin yenilenmesinde büyük bir etkiye sahip. B vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan hurma cildinizin yenileşmesine katkıda bulunarak cildinizi güzelleştiriyor.

3. Hafızayı güçlendiriyor

Hurma içerisinde bol miktarda A ve B bulundurması ve yüksek miktar magnezyum bulundurduğu için hafızanın güçlenmesinde büyük bir rol oynuyor. Yaşlılık dönemlerinde bol bol hurma tüketilmesi önerilmekte.

4. Zayıflamaya yardımcı oluyor

Hurmada lif oranın yüksek olması sebebiyle sindirimin daha yavaş olmasına katkı sağlıyor. Malum durum böyle olunca kendinizi daha uzun süre tok hissediyorsunuz ve daha az yemek yiyorsunuz. Hurma yiyerek zayıflama şansına sahip olabilirsiniz.

5. Depresyondan koruyor

Hurma günümüz zamanı içerisinde sık sık karşı karşıya kaldığımız stres hastalığının önüne geçmekte. Hurma üzerinde yapılan bir çok araştırmaya göre yüksek miktarda B6 vitamini ve magnezyumun sinir sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış.

6. Enfeksiyon riskini düşürüyor

Hurma içerisinde bol miktarda bulundurduğu A ve C vitamini yüzünden ücudu zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizlemekte. Malum durum böyle olunca enfeksiyon riskini de düşürmekte.

CEVAP VER