Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılmalı?

Güneş Koruyucular Nasıl Kullanılmalı?

Türk Dermatoloji Derneği üyesi olan Prof. Dr. Şahin, güneş koruyucularının nasıl kullanılması hakkında bilgiler verdi. Peki, Güneş koruyucular nasıl kullanılmalı? işte tüm detaylar...

23
0
Paylaş
Güneş koruyucular

Türk Dermatoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Sedef Şahin, bir çok kişinin plaja gittikten sonra güneş kreminin sürmesinin hatalı olduğunu ve korumayı daha da azaltığını  vurgulayarak, bu tür kremlerin dışarıya çıkmadan önce 20 dk önce sürülmesi gerektiğini söyledi. Türk Dermatoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Sedef Şahin ayrıca çocuklar, gençler, güneşte daha çok kalma ihtimali olan kişiler, dışarıda çalışanlar, organ nakli olanlar, kemoterapi ve radyoterapi gibi hastalıklarla uğraşan kişilerin bu sıcak havalarda güneş’in altında durmamaları gerektiğini vurguladı.

EN AZ 20 DAKİKA ÖNCE SÜRÜN!

Ayrıca açık renkli saça sahip olan kişilerin güneşte daha az durmasını vurgulayan Şahin, güneş kremleri arasında cildinize uygun olanını kullanmanın önemli olduğunu özellikle söyledi.

Şahin, ” Güneş koruyucu kremlerinin dışarı çıkmadan önce yaklaşık olarak 20 önce sürmeniz gerekmekte. Plajda sürdüğünüz zaman herhangi bir etkisi kalmıyor. Ayrıca güneş kremini yeterli miktarda kullanmalısınız. Kremi sürdükten 2 veya 3 saat tekrardan yenilemeniz gerekmekte. Şahin, güneş kremlerinin sürekli kullanımında kanser ettiği konusu hakkında ise halkın bir söylemi olduğunu herhangi bir bilimsel kanıtın yer almadığını belirtti. Güneş kremlerinin eski zamanlarda ultraviyole B ışınlarına karşı koruma sağladığını belirten Şahin, ” Baktığımız zaman aslında iki koruyucu yer almakta; birisi kimyasal diğeri ise fiziksel koruyucu.  Fiziksel koruyucuları çocuklarımızda kullanmaya özen gösterin. Erişkin kişilerde ise kimyasal ve fiziksel koruyucu bir arada kullanmak daha iyi.” dedi.

CEVAP VER