• DOLAR
  3,8603
  % -0,69
 • EURO
  4,5478
  % -0,83
 • ALTIN
  155,7288
  % 0,13
 • BIST
  $17.805
  % 7,16
Güçlü bir bağışıklık sistemi için öğünlere dikkat

Güçlü bir bağışıklık sistemi için öğünlere dikkat

Bu durumun sebeplerinin başında kuru ve soğuk havayı seven virüsler geliyor. Bir öbür sebep ise kapalı ve havasız ortamların hastalıkların bulaşmasını hızlandırması olarak gösteriliyor. D vitamini yetersizliği ve soğuk hava da bağışıklığı düşürüyor. Bu üç sebep ”kış aylarında sebep daha fazla hastalanırız?” sorusunun cevabını oluşturuyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Emine Yüzbaşıoğlu, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için mühim önerilerde bulundu.

KAHVALTIYI SİMİT POĞAÇA İLE GEÇİŞTİRMEYİN

Öncelikle güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda C vitamini almak mühim olduğundan yeşilliklere yer verilmeli, üzerine limon sıkılarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Pekmez, bal gibi tabii tatlılar tercih edilmeli ancak tabii nasıl olsa istediğim kadar yiyebilirim diye düşünmek yerine porsiyon kısıtlamasına gidilmelidir. Yumurta, peynir, süt gibi protein içeren gıda gruplarından en az birini tüketmeye itina gösterilmelidir.

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Gün içinde sıvı tüketimi, kışın kuru havalarda kendimizi daha iyi hissetmek için fazla önemlidir. Sıcak limonlu ballı nebat çayları içimizi ısıtırken, hastalıklara karşı bağışıklığımızı da artırmaktadır. Ancak nebat çaylarını içerken dikkat edeceğimiz nokta, nebat çaylarının ( ıhlamur, papatya, yeşil çay, adaçayı) mümkünse tabii olmasına ve kaynatarak değil demleme yöntemiyle hazırlanmasına itina gösterilmelidir. Kış aylarında susamıyorum diye su tüketiminin azaltmasına ruhsat verilmemelidir. Kişi gerekiyorsa kendisine ufak hatırlatmalar yaparak günlük en az 1,5-2 litre su tüketmelidir.

C VİTAMİNİ ALIMINA DİKKAT

Kış aylarında sebze ve meyve tüketiminin içerdikleri C vitamini sebebiyle bağışıklık üzerinde müspet etkileri vardır. C vitamininden daha fazla yararlanmak için, çiğ tüketilebilen sebzeleri bu şekilde tüketmeye, haşlanması gereken sebzeleri fazla az suda haşlamaya, pişirilmesi gereken sebzeleri ise düdüklü değil normal tencerede kısık ateşte pişirilmesine dikkat edilmelidir. Meyve tüketiminde dikkat edilecek husus ise, meyveyi sıkarak değil, günlük posa alımını artırmak için kendisini yemekte yarar var. Özellikle kış geldiğinde daha fazla C vitamine gereksinim olduğu düşüncesiyle kahvaltılarda taze sıkılmış meyve suları tercih edilir. Bu tercih kalori alımını da artırdığından kışın kilo alma sebeplerinden biridir. Unutulmamalıdır ki C vitamini vücutta depolanmaz, vücuda alınan C vitamininin fazlası direkt olarak atılır Bu sebeple günde 4-5 porsiyon meyve, bir öğünde tüketilen sebze yemeği ve yemeklerin yanında tüketilen limonlu satalar c vitamini gereksinimini karşılamak için yeterli olacaktır.

ARA ÖĞÜNLER ATLANMAMALI

Kış aylarında uzun süreli açlıklar gövde direncini azaltırken, iştah kontrolünü zorlaştırır. Bu sebeple ara öğünler atlanmamalıdır. Ara öğünlerde meyve, fındık, badem koz gibi yağlı tohumlar, nebat çayları, süt veya yoğurt, leblebi basit tüketilebilen ara öğün seçenekleridir. Kışın havaların soğumasıyla artan tatlı ihtiyacını ise sütlü hafif tatlılarla karşılamak, kış mevsiminin öbür bir sorunu olan hızlı kilo almayı engelleyecektir.

ZENCEFİL, BAL, ZERDEÇAL, KARABİBER VE KEFİR KIŞIN OLMAZSA OLMAZLARI

Hastalıklardan korunmada zencefil fazla mühim bir yere sahiptir. Özellikle öksürüğün iyileşmesi için kullanılan zencefilli balı bilmeyen yoktur. Kış aylarında günlük 1 çay kaşığı zencefil tüketilmesi faydalıdır. Zencefille beraber, zerdeçal, karabiber kış aylarında kullanılması önerilen baharatların başında gelir. Bunların dışında bağışıklık için tercih edilen bazen tarafından fazla sevilen, kimileri tarafından hiç sevilmeyen ama tüketilmesini önerdiğimiz meşrubat kefirdir. Günde bir su bardağı kefir tüketimi bağışıklığı artırırken, içerdiği probiyotik sayesinde kışın yaşanabilecek kabızlık sıkıntısını önler.

GÜNEŞLİ HAVALARDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Güneşin yüzünü sakladığı kış aylarında D vitamini yetersizliği sık karşılaşılan sıhhat sorunlarından biridir. D vitamini yetersizliği depresyonu beraberinde getirir. Depresyon belirtileri olan huzursuzluk, mutsuzluk, uykusuzluk gövde direncini düşürür. Kışın D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla güneşli zamanlarda yürüyüş yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet