En Kirli Şehir Afyonkarahisar Olduğu Belirlendi

En Kirli Şehir Afyonkarahisar Olduğu Belirlendi

110
0
Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son verileri Türkiye’nin en kirli havasının Afyonkarahisar olduğu yönünde. En temiz hava ise Eskişehir’de.

En kirli havanın Afyonkarahisar olduğunu söylerken ardından Marmara Bölgesi’ndeki Keşan ve İnegöl geliyor. İstanbul’da hava kirliliği en fazla Esenyurt’da.

İstanbul’un en temiz Şile Türkiye’nin ise en temiz havası Eskişehir’de. Iğdır, Osmaniye, Bitlis, Gaziantep ve Siirt’in havası Dünya Sağlık Örgütü’nün görüşüne göre sağlıksız kategorisinde.Kömür ve benzeri fosil yakıtların hava kirliliğindeki payı %50 iken trafiğin payı %30 civarında.

Prof. Dr. Mehmet Ünlü hava kirliliğinin tıpkı hava durumu gibi her gün insanlara bildirilmesi gerektiğini söylüyor. Ünlü, “Hava kirliliğinin neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle dünyada her gün 20 bin kişi ölüyor. Bu ölümlerin yaklaşık yarısı ise trafiğin neden olduğu kirlilik, kömürlü termik santraller, evsel ısınma, orman yangınları, hafriyat kazıları ve çöl kumları gibi dış ortam hava kirliliğinden kaynaklanıyor.” Şeklinde bir açıklamada bulundu.

Türkiye’de 28 bin kişi hava kirliliğinden ölüyor şeklinde ki açıklamalarına şunları da ekledi. “Trafik kazaları nedeniyle yılda 3 bin 500-4 bin kişi öldüğü dikkate alındığında, hava kirliliğinin Türkiye için ‘görünmeyen canavar’ olduğunu söyleyebiliriz”

Ünlü her gün hava kirliliğinin ne kadar olduğu hakkında bilgi verilmesini yinelerken sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı.

“Hava kirliliğinin yüksek olduğu günlerde hastaneler yatış miktarının da arttığını görüyoruz. Hava kirliliğinin fazla olduğu gün ve saatlerde vatandaşlar dışarı çıkmazlarsa hastalıklarının kontrolü açısında faydalı olabilir ayrıca hava kirliliği, uzun dönemde akciğer kanserine de neden oluyor. Bu konu üzerinde ciddiyetle durulmalı ve önleme yönelik etkili tedbirler alınmalı. İllerde imkan varsa doğalgaz kullanımına geçilmeli, kömür ve oduna alternatif enerji kaynakları kullanılmalı. Öz kaynakların kullanılması adına Afyonkarahisar’daki gibi jeotermal kaynakların konut ısınmasında kullanılması arttırılabilir.”

CEVAP VER