Çürük diş deyip geçmeyin hayati tehlike saçıyor

Çürük diş deyip geçmeyin hayati tehlike saçıyor

76
0
Paylaş

Ağız ve diş sağlığının insan vücuduna olumsuz yönde etkileri olduğunu açıklayan uzmanlar, bakterilerin ağızdan girdiğini ve dişleri hedef aldığını ve bunun yanında insan vücudunun diğer organlarını da tehdit ettiğini söylediler.

Diş çürüğünün özellikle kalp, mide ve farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarına da önemli ölçüde etki ediyor. Diş çürüğünün büyük bir kısmı düzensiz şeker tüketimi olduğunu söyleyen uzmanlar düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması ve beslenme alışkanlıklarının diş çürüğünün oluşmasında önemli etken olduğunu açıkladılar. Ağız ve diş sağlığının düzenli olarak kontrol edilmemesinin ve bakımlarının yapılmamasının diş çürüğüne yol açtığı ve insan sağlığının olumsuz yönde etkilediği belirlendi.

Ağız ve diş sağlığı için şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı, tamamen kesilmesi mümkün olmadığı için indirilebilecek en minimum seviyeye indirilmesi öneriliyor. Çikolata ve tatlı yiyeceklerin çok sık tüketilmemesi ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Ağızda eriyen şekerler diş etlerine ve dişlere yapıştığı için dişlere büyük ölçüde zarar veriyor. Bu sebepten dolayı bu şekerlerden tamamen uzak durulması gerekiyor.

curuk-dis

Diş çürüğü ağız sağlığını etkilediği için çiğneme fonksiyonu gün geçtikçe azaltıyor ve midenin sindirim sistemini etkilediği için midede oluşabilecek rahatsızlıklara yol açıyor. Besinler düzgün olarak çiğnenmediği için mideye daha fazla iş düşüyor ve bu yüzden mide fonksiyonlarını zorlayarak rahatsızlıklara yol açıyor. Midede oluşabilecek rahatsızlıklar kalbe direk olarak etki etmiyor fakat dolaylı yoldan kalbe zararlı olabilecek rahatsızlıklar meydana çıkıyor.

CEVAP VER