• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Çocuğunuz 3 yaşında ve hala konuşmuyorsa dikkat! Çocuklarda konuşma geriliği

Çocuğunuz 3 yaşında ve hala konuşmuyorsa dikkat! Çocuklarda konuşma geriliği

Çocuğunuz yaşı geçmesine karşın hala konuşmuyorsa ve ihtiyaçlarını konuşamadan halletme çabası içindeyse konuşma geriliği ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken çocuğu konuşmaya zorlamak ve baskı uygulamak olmamalıdır. Peki, geç konuşma vak’asıyla karşılaşan ebeveynin tavrı nasıl olmalıdır? Çocuklarda konuşma geriliğini gidermek ve gelişimini hızlandırmak için yapılabilecek egzersizler nelerdir?

 

Çocuklarda “geç konuşma” problemi nedir ve sebep olur?

Normal koşullarda bir bebek; ilk 6 ayında heceleri çıkarmaya ve 12 ayında ise bu heceleri sözcük haline getirmeye başlar. 2 yaşında kadar kelimeleri artırmaya ve artık tümce kurmaya başlar. Eğer çocuğunuzdaki konuşma seyri bu doğrultuda gitmiyorsa bir mesele var demektir. Çocuklarda düzgün bir şekilde kendini anlatım etme konuşma sınırı herkes tarafından az çok bilinen ıslak olan 3 yaştır. Bazen vakit çocuklar nesneleri anlatım etmek yerine işaret ederek ya da bu, şu diyerek konuşma tembelliği yaşarlar. Bu konuşma problemi ise; konuşma akıcılığı, sözcük anlamı ve dağarcığında yetersizlik vs. şeklinde tanımlanır.

Çocuklarda konuşma geriliği ani çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Çocuklarda görülen bu geç konuşma tıbben; genetik, duygusal, nörolojik ve nöropsikiyatrik problemlere bağlanır. Ancak çocuğundaki bu konuşmama eğilimini gören ebeveyn babanın her şeyden önce çocuğun üzerine getimeden; konuyu araştırmaları ve lüzumlu muayeneleri aksatmadan yerine getirmeleri gerekir.

Çocukların geç konuşmasının en umumi nedenleri şu şekilde sıralanabilir; 

• İşitme kaybı ve problemi,

• Zeka geriliği,

• Görme sorunu,

• Yaygın gelişimsel gerilir,

• Kronik depresyon,

• Çocukluk çağı psikozları,

• Sık havale ve epilepsi (sara) geçirme,

• Konuşma organları koordinasyonundaki sorunlar,

• Kardeş kıskançlığı,

• Aile faktörü; iki dil kullanan ailelerde sık rastlanır,

• Çocuğun içe kapanık olması ve bir travmaya (kaza vb.) tanık olması,

• Çocuğun çok fazla yalnız kalması ve insanlarla iletişim kurmaması, bilhassa 0-3 ıslak arası çocukların uzun süre TV izlemesi çocuklarda konuşma geriliğinin başlıca sebepleridir.

Televizyon izleme ve insanlarla iletişim kuramama; çocukların konuşma geriliği ve akıcı konuşma problemi yaşamalarının en aka nedenidir. Çünkü çocuk doğayı taklit ederek öğrenir, bu demektir ki anne, baba ve sosyal çevresindeki herkes çocukların sesleri, heceleri ve kelimeleri çıkarmalarında birer örnektir.

Çocuğunuz 3 yaşında ve hala konuşmuyorsa…

Çocuğu konuşma problemi yaşayan ailelerin yaptıkları iki problemli tepki vardır. Bazen aile böyle bir durumun farkına vardığında; bizim falan akrabada da vardı sonra düzeldi, şeklinde tavır takınırken. Bazen ise, aka panik yaşayarak bu durumu bir zeka problemine yorarlar. Bu durumu sezinleyen çocuk ise ufak yaşta hiç olamayacak bir hale bürünerek, panik yaşar.

Her iki tepki de yersiz ve oldukça yanlıştır. Doğru olan davranış ise, çocuğundaki konuşma seyrinin normal gitmediğini gören ebeveyn babanın panik olmadan bu durumun nedenini araştırmasıdır. Geç kalınmış bir farkındalık da çocuğun akranlarına yetişmesine ayak bağı olacağı için; kısa sürede fakına varmak ve tabip görüşüne başvurmak en doğrusudur.

Çocuklarda konuşma geriliği nasıl anlaşılır? Belirtileri…

Konuşma geriliği tabiri her çocuk için müsait değildir. Bazı çocuklarda olan bu konuşma tembelliği zamanla kendiliğinden geçer. Ancak geç konuşma problemi yaşayan bazı çocukların bu durumun yanında gösterdikleri belirtilere kulak vermek şarttır. İşte, konuşma geriliği yaşayan bazen çocuktan görülen semptomlar;

-İşaret ve öbür iletişim biçimleri normal değilse

-Çocukta fiziksel veya gelişimsel bir mesele varsa,

-Çevresine karşı ilgisizse,

-Kelimeler yerine abuk sabuk sesler çıkarıyorsa,

-Genellikle yalnız kalmayı tercih ediyorsa,

-İsteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa

-Yeni bir ortama ahenk sağlamakta zorlanıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

 

Konuşma geriliği probleminin önüne geçmek için;

Çocukların geç konuşma problemi yaşamamaları için çabaların en büyüğü onların ilk öğretmenleri olan aile üyelerine düşüyor. Özellikle günümüzün problemi olan iletişimsizlik, televizyon ve dijital oyunlar çocukların bu yetileri kaybetmeleri sorunuyla karşı karşıya kalmaları demek oluyor. Peki, bu vaziyet nasıl telafi edilebilir? Çocuğunuzda konuşma geriliğinin önüne geçmek için bu önerilere kulak verin;

-Çocuğun çok fazla TV izlemesine müsaade edilmemelidir. (Özellikle 0-3 ıslak aralığında)

-Sık sık sorular sorun.

-Bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinde ona karşı sabırlı olun ve baskı uygulamayın.

-Sosyalleşmesini sağlayarak iletişim kurmasının önünü açın.

-Size bir şeyler söylediğinde adet adet konuşarak karşılık verin.

-Çocuğunuzla şarkılar söyleyerek konuşmayı eğlenceli hale getirin.

-İşaretle gösterdiği şeyleri yapmak yerine kelimeyi söylemesineteşvik edin.

-Düzenli bir beslenme ve uyku rutini olmasına dikkat edin.

-Çocuğunuz ile yaratıcı oyunlar oynayın.

-Bol bol kitap okuyarak sözcük dağarcığını zenginleştirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?