Beyaz ve sağlıklı dişler için olmazsa olmazlar

Beyaz ve sağlıklı dişler için olmazsa olmazlar

78
0
Paylaş

Yaşam tarzımız, beslenme şeklimiz ve kullandığımız teknolojik ürünler ağız ve diş sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Dr. Dt. Asıl Tapan Ağız ve Diş Sağlığı haftası kapsamında dişlerimizin sağlığı için bazı önerilerde bulundu.
Günde en az 2 defa dişlerin fırçalanmalı, yatmadan önce mutlaka fırçalanması gerekir. Daha sağlıklı dişler için temizlik çok önemli doğru temizlik için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanılmalı. En az yılda 2 defa diş kontrolünün yapılması diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Dişler fırçalanırken aynı zamanda dilinde fırçalanması gerekir. Diş eti ve dişlerin sağlığı için fırçalama işleminde kullanılan fırçanın yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Dişlerimizi en az 2 dakika boyunca fırçalamalıyız bu şekilde ağzımızdaki besin kalıntıları ve bakteriler daha detaylı bir şekilde temizlenmiş olacaktır.
Dişlerimizin sağlığı için fırçalamalardan önce mutlaka düzenli olarak ağız gargarası yapılmalıdır. Kullandığımız diş fırçasını ağız ve dış sağlığı için 3 ayda bir değiştirmeliyiz. Dişlerin daha beyaz görünmesi için kullanılan diş beyazlatıcılar kendi isteğimiz doğrultusunda değil, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

beyaz-disler
Diş sağlığına zarar verdiği için ağza kalem veya toka gibi cisimler sokulmamalıdır. Diş minelerinin sağlığı için diş gıcırdatma ve dişleri sıkma gibi olaylar azaltılmalı veya hiç yapılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığı için hem de ağız kanserine yol açmamak için tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
Diş sağlığı için portakal, mandalina, kivi, limon gibi ağız için tükürük salgısını arttıran besinler tüketilmelidir.

CEVAP VER