Bahar Alerjisi Hakkında Uzmanından Açıklama!

Bahar Alerjisi Hakkında Uzmanından Açıklama!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, bahar alerjisinin nedenini açıkladı.

70
0
Paylaş

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, bahar alerjisi olarak bilinen bahar aylarının gelmesi ile ortaya çıkan polenlerden dolayı olduğu tahmin edilen alerjinin aslında ortaya çıkan lodos ve poyrazlardan sonra gelen sahra çölleri üzerinden dünyayı dolaşan bir toz kaynaklı olduğundan emin olduğunu iddia etti.

Sahra Tozu

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, açıklamalarında sahra tozunun özellikle hastalar üzerinde ve alerjiye yatkın olan insanlar üzerinde etkisini daha hızlı ve daha çabuk gösterdiğini ifade ederek bunu anlamak için gökyüzüne bakmanın yeterli olduğunu ifade etti. Zira Türkiye’de her yıl bahar aylarına girer girmez ifade edilen ”bahar alerjisi” kavramından dolayı her gün acillere onbinlerce başvuru olurken özellikle uzmanlar astım hastalarının bu dönemde çok çiçekli yerlere gitmemesi ancak çiçekli yerlerin yanında tozlardan uzak durulması ve ağaç altlarında oturulmaması gerektiği gibi önerileri vatandaşlar ile paylaşıyor.

CEVAP VER