• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Yıldırım-Pence görüşmesi ertelendi

Yıldırım-Pence görüşmesi ertelendi

Başbakanlık yetkilileri Başbakanın uçağının ABD’ye hareketinden sonra yaptıkları açıklamada görüşmenin Amerikan tarafının talebiyle 9 Kasım’da Beyaz Saray’da yapılacağını açıkladılar.

Üst düzey kaynakların Hürriyet’e verdiği bilgiye göre ertelemede şu perde arkası gelişmeler yaşandı:

* Yıldırım-Pence görüşmesi için evvel 8 Kasım tarihi belirlendi, • Amerikan tarafı 6 Kasım akşam saatlerinde görüşmenin 8 Kasım’da yapılamayacağını, çünkü Asya gezisinde bulunan Başkan Donald Trump’ın Pence’den Texas’ta 26 kişinin öldürüldüğü kilise saldırısı için aynı tarihte düzenlenecek törende kendisini temsil etmesini istediğini söyledi.

* Bunun üzerine Yıldırım Washington programını ve uçağının devinim saatini öne çekerek bu sabah saatlerinde devinim etmeye karar verdi. Böylelikle, aradaki 8 saat vakit farkı ve 12 saat yolculuktan sonra Washington saatiyle 7 Kasım akşamı Pence ile görüşülecekti.

* Ancak Amerika’nın tarafı 7 Kasım sabahı, Yıldırım’ın uçağı Esenboğa havaalanından devinim etmeden kısa süre evvel yeniden Yıldırım’ın kalemiyle temas kurdu. Görüşmeyi aceleye getirmek istemediklerini, Texas’tan dönüşte yapmanın olası olup olmadığını sordular.

* Diplomatik kanallar üzerinden yapılan müzakereler sonunda Yıldırım ve Pence görüşmenin 9 Kasım sabah saatlerinde Beyaz Saray’da yapılması üzerinde mutabık kaldı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Amerikan talebinin cenaze töreni gibi insani bir nedene dayandığı için anlayışla karşılandığını, ayrıca daha rahat bir vakit ve zeminde yapılmasını Başbakan’ın da tercihi olduğunu söyledi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?