• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
İsmail Kahraman’dan Devlet Bahçeli’ye ziyaret

İsmail Kahraman’dan Devlet Bahçeli’ye ziyaret

Bahçeli’nin TBMM’deki makamında, basına kapalı gerçekleşen ziyaret 20 dakika sürdü. Ziyarette Kahraman’a, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Umumi Reis Yardımcısı Fatih Şahin eşlik etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere izah yapan Kahraman, 26. Devre ikinci devre için Meclis Başkanlığı seçiminde namzet olduğunu anımsatarak, Bahçeli’den destek istediğini söyledi.

AA’nın aktardığına göre; Kahraman, “Önümüzdeki dönemin Türkiyemiz, milletimiz, insanlık için hayırlı çalışmalara vesile olmasını temenni ettim. Kendilerinin engin tecrübesi var, yurt aşkı var, ulus sevgisi var. Hepimiz aynı hedefe yöneliğiz. İnşallah önümüzdeki çalışma döneminde aynı istikamette, aynı hedefte, Türkiyemizin tarihte yüklenmiş olduğu hedefte ilerlemede destek olunacak, birlikte yürüyeceğiz inşallah. Siyasi partiler millete hizmet için, milletin yücelmesi için var, muassır medeniyetin ötesine geçmek için var. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Bahçeli de Kahraman’ın sözlerine “Başarılar diliyorum.” diyerek karşılık verdi.

BAŞVURULAR PERŞEMBE GECE YARISI SONA ERECEK

Öte yandan, 12 Kasım Pazar günü başlayan TBMM Başkanlığı seçim sürecinde adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe günü gece yarısına kadar devam edecek.

TBMM İçtüzüğü’ne göre, başkanlık için bir yasama döneminde 2 kez seçim yapılıyor. İlk seçilenin vazife süresi 2 yıl, ikinci devre için seçilenin vazife süresi ise 3 yıldı. Ancak anayasa değişikliği ile umumi seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden, ikinci devre için seçilecek TBMM başkanının vazife süresi 3 değil, 2 sene olacak.

İçtüzük gereği adaylar, var başkanın vazife süresinin dolmasından 10 gün evvel başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve TBMM Umumi Kurulu seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi saklı oyla yapılacak.

İlk iki oylamada aza tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada ise aza tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt ekseriyet sağlanamazsa bu oylamada en çok oy saha iki namzet için dördüncü oylama yapılacak, dördüncü oylamada en çok oy saha aza reis seçilmiş olacak.

Meclis Başkanlığı seçimi, namzet gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak. Siyasi parti grupları başkanlık için namzet gösteremiyor.

Buna göre TBMM Umumi Kurulu’nda, Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?