• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Başbakan Yıldırım’dan vize açıklaması

Başbakan Yıldırım’dan vize açıklaması

ABD ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile vizelerin sınırlı da olsa başlamasının müspet olduğunu belirtti.

Başbakan ABD’nin ‘Türkiye bize güvence verdi‘ iddiası içinse, “ABD elçiliğinin açıklaması üzerine Türk büyükelçiliği de karşı açıklamayı yapmıştır. Orada her şey aleni seçik, herhangi bir yoruma gereksinim göstermeyecek şekilde açıklama edilmiştir. İki memleket arasında bazı yargılamalar var, tutuklama işlemleri var. Bu ABD’de de var, Türkiye’de de var. Her iki memleket de hukuk devleti. Hukuk devleti kurallarına göre işlem ifa edilmektedir. Bu bakımdan güvence vermek, güvence istemek gibi bir müzakere hukuk devleti ilkelerine uymaz.“ifadelerini kullandı.

İşte Başbakan’ın konuşmasından satır başları

Bugün heyetle birlikte ABD’ye bir ziyarete çıkıyoruz. Amerika Başkan Yardımcısı Pence ile bir görüşme yapacağız. Birçok farklı görüşmelerimiz var. Gerek kongre, gerek yerli yabancı STK’lar ile Türkiye-Amerika ilişkileri konusunda kapsamlı, hem Washington’dan hem de New York’ta görüşmeler gerçekleştireceğiz. 

FETÖ, PYD, DAEŞ MASADA

İkili ilişkilerimizi ve bölgesel sorunları değerlendirme fırsatı bulacağız. Suriye, Irak meselesi ve FETÖ ile ilgili taleplerimiz ve bundan sonraki aşama dile getirilecek. PYD ve PKK ile mücadele konusunda aramızdaki anlaşmazlıkları dile getirmeyi planlıyoruz.

VİZE İŞLEMLERİNİN SINIRLI DA OLSA BAŞLAMASI OLUMLU

Ziyaretimiz öncesi ABD ile Türkiye arasında askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa başlamış olması müspet bir adım olarak mütalaa edilebilir. Bizim vazgeçemeyeceğimiz şey ülkemizin, milletimizin hassasiyetleridir. Bu hassasiyetlere karşı tarafın da gereken hassasiyeti gösteceğini umut ediyoruz.  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?