• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Başbakan Yıldırım, BM Genel Sekreteri ile görüştü

Başbakan Yıldırım, BM Genel Sekreteri ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, ABD’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmesine ilişkin, “Türkiye’nin etrafında var olan istikrarsızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar aka bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter anlatım etti. Doğal bizim burada beklentimiz tüm Birleşmiş Milletlere aza ülkelerin bu yüke ortak olmaları.” dedi.

Yıldırım, New York’taki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Guterres ile BM Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, görüşmede ele alınan konulara değindi.

Guterres ile bölgesel ve küresel sorunları değerlendirdiklerini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Özellikle Türkiye’nin etrafında var olan istikrarsızlıkların doğurduğu sonuçların ve göçlerin, mülteci krizinin ortaya koyduğu yükün Türkiye tarafından ne kadar aka bir fedakarlıkla karşılandığını Sayın Genel Sekreter anlatım etti. Doğal bizim burada beklentimiz tüm Birleşmiş Milletlere aza ülkelerin bu yüke ortak olmaları. Ayrıca son zamanlarda Myanmar Rohingya Müslümanlarına yapılan etnik temizlik konusunda Birleşmiş Milletlerin daha aktif devinim etmesi ve uluslararası camiayı harekete geçirmesi gerektiğini anlatım ettik ve ‘Bu konuda bir karar oluşturma yolu zorlanmalıdır’ dedik. Diğer yandan da doğal oradan evlerinden yurtlarından uzaklaştırılan, göçmek zorunda kalan o insanlara hem insani yardımın BM koordinasyonunda akması hem de o insanların yurtlarına dönmesi gerektiğini, bunların sesinin yeterince duyurulamadığı, bu konuda Türkiye’nin sadece hem insani yardım hem de oradaki Müslümanların yaşadığı bu etnik temizliği dünya kamuoyunun dikkatine getirdiğini anlatım ettik.”

Başbakan Yıldırım, ayrıca Kıbrıs, Libya, Irak, Suriye’deki çözüm süreci gibi konuları kapsamlı bir şekilde ele alıp değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, başarılı ve verimli bir görüşme olduğunu sözlerine ekledi.

Görüşmede, BM’de yürütülen kapsamlı reform çalışmaları ve dünyada kafa gösteren krizlerle mücadele konusunda Türkiye’nin Genel Sekreter Guterres’in çabalarına olan desteğinin süreceğinin vurgulandığı, İstanbul’un BM merkezine dönüştürülmesi hedefinin gündeme getirildiği, Guterres’in BM reform çabaları hakkında bilgi verdiği ve ideallerini destekleyici çalışmalar için Türkiye’ye teşekkür ettiği de bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?