• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
TRT1 Mehmetçik Kut’ül Amare ne zaman başlıyor? Kut’ül Amare zaferi nedir?

TRT1 Mehmetçik Kut’ül Amare ne zaman başlıyor? Kut’ül Amare zaferi nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart 2017 günü bir TRT yayınında bahsini açtığı şanlı zafer Kut’ül Amare, ülkenin gündemine oturmuştu. Diriliş Ertuğrul’un yapımını üstlenen yapımcı Mehmet Bozdağ; yeni dizinin müjdesini vermişti. Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölümüyle birlikte yayınlanan Mehmetçik Kut’ül Amare fragmanı merakları artırdı. İşte, TRT1 ekranlarında seyirciyle buluşacak olan Mehmetçik Kut’ül Amare ilk bölüm fragmanı…

Mehmetçik Kut’ül Amare ilk bölüm tanıtımı:

1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun İngilizleri bozguna uğrattığı son aka zaferi olarak kayıtlara geçen Kut’ül Amare Kuşatması yeni sezonda TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Konya’da kurulan dev platoda çekimleri yapılan tarihi proje zorluklar içinde kazanılan bu aka zaferi anlatacak. Cast çalışmaları devam eden dizinin başrolünde daha önceden Diriliş Ertuğrul kadrosunda izlediğimiz Serdar Gökhan, Kaan Taşaner gibi isimler yer alacak.

Mehmetçik Kut’ül Amare ne vakit başlıyor?

Başrollerini aka ölçüde Diriliş Ertuğrul oyuncularının paylaşacağı Mehmetçik Kut’ül Amare ilk bölüm yayın zamanına ilişkin bir tarih verilmezken; Aralık ayında ekranlarda olması düşünülen dizinin yayın tarihi kesinleştiği takdirde haberimizde yerini alacaktır. 

Kut’ül Amare Zaferi nedir?

I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir abluka muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat’ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatıldı. 101 sene evvel 29 Nisan’da sonuçlanan abluka sonrasında İngilizlerin 6’sı general, 476’sı zabit olmak üzere yekün 13 bin 309 askeri tutsak alındı. Bazı tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’den sonra en aka zaferi olan Kut’ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu.

Mehmetçik Kut’ül Amare Oyuncuları;

Serdar Gökhan (Hüsrev)

İsmail Ege Şaşmaz (Mehmet)

İlker Aksum (Cox)

Kaan Taşaner (Süleyman Askeri)

Emre Başer

Özgü Kaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?