YPG’nin Başını Çektiği Suriye Demokratik Güçleri, Rakka Operasyonunu Başlattı

YPG’nin Başını Çektiği Suriye Demokratik Güçleri, Rakka Operasyonunu Başlattı

74
0
Paylaş

Suriye’nin Rakka kentini IŞİD’den kurtarmak için aylardan bu yana hazırlığı yapılan Rakka Operasyonu, ‘Fırat’ın Gazabı’ adıyla başlatıldı.

Suriye’de ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka operasyonunun başladığını duyurdu. Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG öncülüğündeki SDG’nin sözcüsü, operasyon için ABD liderliğindeki uluslararası koalisyondan yeni silahlar aldıklarını, bunların içinde tanksavar füzeleri de olduğunu ifade etti.

IŞİD’İN KALBİ

IŞİD, Suriye’de iç savaşın başlaması ardından 2013’de 220 bin nüfuslu Rakka’ya saldırmış ve ele geçirmişti. 2014’de de başkenti ilan etmişti.

YPG, TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ SORUN

Türkiye ve ABD arasında Rakka operasyonu için sürdürülen görüşmelerdeki en önemli sorun, YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) operasyonda yer alması. YPG’lilerin Menbic’deki varlığı da Ankara ile Washington arasındaki anlaşmazlık noktalarından.

‘ÖZGÜRLEŞTİRME HAMLESİ’

Rakka Operasyonu için Rakka’nın kuzeyinde bulunan Eyn İsa kasabasına bağlı bir bölgede basın toplantısı düzenleyen Suriye Demokratik Güçleri adına açıklamayı Cihan Ehemed yaptı.

Irak ve Suriye’deki Kürt televizyon ve haber sitelerinde yer alan habere göre, Ehemed, Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanlığı olarak, dünyanın başına bela olan terörün temsilciğini yapan IŞİD çetelerine karşı, sözde hilafetin merkezi olarak adlandırdıkları Rakka’ya karşı özgürleştirme hamlesi başlattıklarını belirtildi.

‘FIRAT’IN GAZABI EYLEM ODASI’

Açıklamada şöyle denildi:

“Özgürleştirme hamlesi 5 Kasım gecesi başlamıştır. Rakka’nın özgürleştirilmesi hamlesi esnasında güçlerimizin koordineli bir şekilde ilerlemesi için ‘Fırat’ın Gazabı Eylem Odası’ oluşturulmuştur. Bu vesileyle demokratik güçlere, bölge halklarına, Suriye halklarına ve özellikle Rakka halkına operasyonumuz başarıyı garantileyene kadar mücadele edeceğini ve terörün başkentinde çeteleri çembere alarak ardından düzenleyeceğimiz operasyonlarla özgürleştireceğimizi belirtiyoruz. Kobani, Gire Spi, Heseki, Hol, Şedade ve Minbic’de nasıl başardıysak Rakka’da başaracağız. Rakka Özgürleştirme Operasyonu SDG çatısı altındaki kahraman Kürt, Arap, Türkmen savaşçıları, YPG/YPJ savaşçılarının ve uluslararası koalisyon güçlerinin aktif katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Bir kez daha uluslararası güçlere, IŞİD çetelerinin işgali altında olan bölgelerin özgürleştirilmesi hamlelerinde yer alarak bu onurlu mücadeleye lojistik, askeri ve manevi destek sunarak katılmaya çağırıyoruz. Yine insan hakları ve insani yardım örgütlerinin Rakka halkının IŞİD çetelerinin işgali altından kurtarmak için görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Son olarak, kahraman halkımızın, çetelerin bulunduğu alanların güçlerimizin ve koalisyon güçlerinin hedefi olacağından kaynaklı çetelerin oldukları bu alanlardan uzak durmaları, kurtarılan alanlara kendilerini ulaştırmaları ve güçlerimize katılarak bizlere destek sunmalarını istiyoruz.”

CEVAP VER