• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Yaz saati sürekli hale mi getirildi? Yeni yaz saati uygulaması nasıl olacak?

Yaz saati sürekli hale mi getirildi? Yeni yaz saati uygulaması nasıl olacak?

Kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, 8 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında Bakanlar Kuruluna 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetki veren düzenleme de yer alıyor.

Yaz saati uygulaması ile tartışmalar devam ederken dün TBMM’den alınan karar dahilinde belirlenen kanun ile ileri yaz saati uygulaması devamlı hale getirildi. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Torba Kanun’unda yer saha düzenleme dün itibariyle kabul edildi. 

26 Aralık 1925 tarih ve 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saat Taksimine Dair Kanun’un 2. maddesinde yapılan değişiklikle, Bakanlar Kurulu’na bir saati aşmamak koşuluyla ileri saat uygulama yapma yetkisi verildi. Bu bağlamda, 130 maddelik tasarının TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin tamamlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması ile ileri yaz saati uygulaması devam edecek.

Danıştay daha evvel düzenlemeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak ilgili maddenin kabulü ile bu karar geçersiz kaldı. Kanun yetişmediği için, ileri yaz saati uygulamasının istikbal yıla kadar geçerli olacağına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmıştı.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Tasarıyla yaz saati uygulamasına ilişkin de düzenleme yapılacak.

Buna göre, “Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’da”, “Başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve 1 saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü, “Bakanlar Kurulu, 1 saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilidir” şeklinde değiştirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?