Yangın Tatbikatında Sergilenen Oyunculuk, Olayı ‘Yaşattı’

Yangın Tatbikatında Sergilenen Oyunculuk, Olayı ‘Yaşattı’

20
0
Paylaş

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Afet ve Acil Durum (AFAD) ekipleri tarafından Antalya’da düzenlenen deprem tatbikatı, gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği enkaz altında kızı kalan Perinaz Öbüş, ‘Oscar’lık’ performans sergilerken, “Kendimi fazla kaptırdım, başım ağrıdı, çok gerçekçiydi, çok kötü oldum” dedi.

TATBİKAT SENARYOSU: 2 KATLI 2 BİNA ÇÖKTÜ

Kepez Santral Mahallesinde gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği, şiddetli depremin ardından 2 katlı 2 bina ve müstakil bir evde çökme meydana geldi. Binalarda enkaz altında çok sayıda kişinin kaldığı ve yaralılar olduğu ihbarı üzerine bölgeye başta UMKE, AFAD, 112 sağlık ekipleri, itfaiye, polis, doğalgaz, elektrik, su, cenaze araçları ve çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

TIKIR TIKIR İŞLEDİ

Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, sırasıyla üzerlerine düşen görevleri yerine getirdi. Polis, çevrede güvenlik önlemi alırken, AFAD ekipleri enkaz altında arama kurtarma çalışması yaptı. Bir binada başlayan yangın ise itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Enkaz altından çıkarılan yaralılara ilk müdahale olay yerinde yapılırken daha sonra çevre hastanelere sevk edildi. Depremde, 3 evden enkaz altından 5 yaralı çıkartıldı.

ÖYLE BİR OYNADI Kİ…

Tatbikat gereği, enkaz altında yakınları kalanlar sinir krizleri geçirdi. Baygınlık geçiren vatandaşlar 112 sağlık ekipleri tarafından sakinleştirildi. AFAD’ın arama kurtarma köpeği ‘Arap’ ise enkaz altında kalanları aradı. Yaklaşık yarım saat süren tatbikatın başarıyla tamamlandığı belirtildi.

“TATBİKAT DA OLSA…YAŞADIM”

Tatbikatta kızı enkaz altında kalan bir anneyi canlandıran 55 yaşındaki Perinaz Öbüş, “Markete gitmiştim, bir anda depremi yaşadım. Eve geldiğim zaman her yer yıkılmıştı. Her taraf çok viraneydi, kızım enkaz altında kalmıştı. Kızımın enkaz altında sadece saçını görebiliyordum. Tatbikat da olsa depremi ilk kez yaşadım. Tatbikatı bile zor geldi. Gerçek gibiydi. Allah kimseye yaşatmasın. Deprem yaşayan arkadaşlarım vardı. Ambulans sesleri falan beni çok etkiledi. Başım ağrıdı. Kendimi fazla kaptırdım gerçek gibiydi. Çok kötü oldum” dedi.

Olası depremler ve doğal afetler öncesinde ekiplerin hazır olması için bu tarz tatbikatların gerçekleştirildiği kaydedildi.

CEVAP VER