• DOLAR
  3,8669
  % -0,52
 • EURO
  4,5489
  % -0,81
 • ALTIN
  156,2376
  % 0,28
 • BIST
  $17.859
  % 7,71
Üniversite sınavında artık o sorular sorulmayacak

Üniversite sınavında artık o sorular sorulmayacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Vatan gazetesinden Sadık Gültekin’e konuştu. Yeni üniversite imtihan sistemi ile ilgili bilgiler veren Özer, “Saat 10.15’ten sonra imtihan salonuna gelen namzet imtihan salonuna alınmayacak ve formüle dayalı soru sorulmayacak”dedi.  Özer’in açıklamaları şöyle:

– YÖK Başkanı, ilk açıklamasında TYT’nin YGS benzeri olacağını; son açıklamasında ise, YGS’den farklı olacağını belirtti. Hatta YGS’nin ezbere dayalı olduğunu, TYT’nin bundan fazla farklı bir test olacağını vurguladı. Bu ifadelerden hangisi geçerli? TYT, YGS benzeri mi olacak? Etrafta TYT’nin ALES tarzında olacağı efsanesi dolaşıyor…

YÖK’ün çerçevesini çizdiği şekilde sorular olacak. Türkçe Testinde Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini ölçme ve esas tümce bilgisi ve yazım kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Esas Matematik Testinde ise esas matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, esas matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta kullanma becerilerini ölçmeye ve esas matematik ilişkilerinden yararlanarak soyut işlemler yapma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Örneğin Matematik testinde kullanması gereken formülün metinde verildiği ve o formülü ezberlemesine gerek kalmadan o bilgiyi kullanma becerisini ölçen sorular olacak.

– Uluslararası sınavlar ile kıyaslarsak, ‘Şu yönteme benzeyecek’ diyebilir miyiz?

Belki ALES’in idadi versiyonu denebilir. PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz. PISA’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. Biz de, bununla ilgili soruları sistemin içerisine gömeceğiz. Bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani Türkçe ve Esas Matematik testlerinde bu yapıyı uygulayacağız. Ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan fazla daha rahat bir şekilde yapabileceği bir imtihan olacak. YGS’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak.

Sınavların ayırt etme düzeyi nasıl olacak?

Sınavın ayırt edici özelliği de yüksek olacak. Bilgi düzeyi bakımından fazla yüksek olanlarlarla, fazla iyilerle orta bandı ayırt edebilen, başarılı ile başarısız öğrenciyi de ayırt edebilen, ama bunu yaparken ana konsept olarak muhakeme yeteneğini ölçebilen bir sistemin ilk adımları olacak. Bu, bizim için de bir deneyim olacak, çünkü bir ilki deneyeceğiz… Örnek TYT kitapçığı yayınlandığında yeni yaklaşım daha net görülmüş olacak. Tabi misal kitapçık, sadece yeni yaklaşımı adayların görmesine, anlamasına yönelik bir adım.

– Bunun soruları yok ortada, ÖSYM’nin soru havuzunda böyle sorular yok, yeni sorular mı hazırlayacaksınız?

TYT’de bilhassa Türkçe ve Matematik Testine yönelik soru havuzumuzu yeni yaklaşımı yansıtacak şekilde güncelliyoruz. Dolayısıyla yeni soru havuzu oluşturacağız.

SAAT 10.15’TEN SONRA GELEN ALINMAYACAK 

– 15 dakika kuralına bir daha değinsek, fazla mühim çünkü…

Doğru. Bir kez daha vurguluyorum, bu sene 09.45 kuralını uygulamayacağız. Daha evvel adayların binaya alınma işlemi 09.45’de sona eriyordu ve imtihan 10.00’da başlıyordu. Kamuoyunun da hassasiyetini dikkate alarak adayların binaya alınma işlemini 10.00’da sonlandırma kararı aldık. Yani 10.00’dan sonra imtihan binalarına namzet alınmayacak. Ancak, imtihan cevaplama süresi 10.15’te başlayacak. Dolayısıyla namzet saat 10.00’da imtihan binasında, saat 10.15’den evvel de imtihan salonunda olmak zorunda. Saat 10.15’ten sonra imtihan salonuna gelen namzet imtihan salonuna alınmayacak. Bu karar uygulamaya da konuldu. Kasım ayında yapılan 2017 ALES-Sonbahar sınavında da bu kararı uyguladık ve bir mesele da olmadı. Sahadan aldığımız art dönüşler de gayet olumlu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet