• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Ucuz et tüm illere ne zaman ulaşacak? O tarih belli oldu!

Ucuz et tüm illere ne zaman ulaşacak? O tarih belli oldu!

Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla ESK’nin, market raflarında ucuz et satılmasına yönelik karkas et temini 1 Kasım itibarıyla başladı. ESK tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda 81 ilde şubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında satış yapmayı taahhüt eden A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalandı. Bununla birlikte, ucuz et ihalesini kazanan A101 ve BİM marketlerde henüz satış başlamadan Migros, ‘Uzman Kasap’ markalı ürünlerinde 4-6 Kasım tarihleri arasında kampanya düzenlediğini, bir kilogramlık kıymayı 29, 1 kilogramlık kuşbaşı eti de 31 liradan satacağının açıklamasını gerçekleştirdi. 

Gıda ziraat ve Süt Kurumunun (ESK) temini ile iki markette satışa sunulan ucuz etlerin tüm illere ne vakit ulaşacağı belli oldu. Vatandaşlar aka bir merakla ucuz etin tüm illerde satışa başlayacağı o tarihi merak ediyor. 

Vatandaşlar, ESK müdahalesiyle KDV iç kıymanın kilogramının 29 lira ve kuşbaşının kilogramının 31 liradan satışını müspet karşılarken, bazı zincir marketler, kasaplar ve üreticiler karara tepki gösterdi.

UCUZ ET TÜM İLLERE NE ZAMAN ULAŞACAK?

Gıda ziraat ve Süt Kurumunun (ESK) temini ile iki markette satışa sunulan ucuz etler bu hafta sonundan itibaren tüm Türkiye çapında ulaşılabilir olacak. Kasaplar ise bu gelişmeye karşı kendi politikalarından vazgeçmeyecek ve yerli üreticinin etlerini, maliyetlerine orantılı satmaya devam edecek.

ETLERİN RAFLARDA ERKEN TÜKENMESİ NORMAL…

Etlerin laf konusu market raflarında bulunamaması piyasada soru işaretlerine sebep olurken, eleştirilere, Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba cevap verdi. Fakıbaba, etlerin ESK tarafından firmalara verilmeye başlandığını, uygulama için aylık 6 bin tonluk miktar belirlediklerini dolayısıyla etlerin raflarda erken tükenmesinin normal olduğunu söyledi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR İLE UCUZ ETİ BULUŞTURMAK

Amaçlarının piyasa aktörleri ile rekabet etmek olmadığının altını çizen Fakıbaba, hedeflerinin dar gelirli vatandaşlar ile ucuz eti buluşturmak olduğunu vurguladı.

GEREKİRSE 10 BİN TONA ÇIKABİLECEK!

Fakıbaba, piyasa oturuncaya kadar laf konusu uygulamanın devam edeceğini belirterek, gerekirse belirlenen 6 bin tonluk miktarın 10 bin tona çıkabileceğini bildirdi.

Söz konusu gelişmelerin ardından bazı zincir marketlerin et reyonlarında da düşük fiyatlar görülmeye başlandı.

ESK ETLERİNE HAFTA SONU A101’İN 7 BİN ŞUBESİNDEN ULAŞILABİLECEK

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan A101 Üst Yöneticisi Bostan, laf konusu etleri kendi markaları olan, “Kombinet” markası ile satışa sunduklarını anlatım ederek, ürünlerin üzerinde ESK ibaresi bulunacağını kaydetti.

Bostan, ESK’nin tedariki ile aylık 2 bin-3 bin ton karkas etten elde edilecek mahsul satışı hedeflendiğinin altını çizerek, ürünlerin 7 binin üzerinde şubede satışta olacağını bildirdi.

Söz konusu mahsul için tüm mecralarda tanıtımlara başladıklarına dikkati çeken Bostan, “Anlaşma yeni imzalandı, derhal sonrasında karkas etler teslim alındı, et tesislerinde işlendi, en yakın bölge İstanbul olduğu için geçen cumadan itibaren İstanbul’dan başlayarak tüm Türkiye’ye yayıldı. Bu hafta sonu tüm marketlerimizde düzenli olarak bulunur hale gelecek. Şu ana kadar yaklaşık 240 ton marketlerimize indi, satıldı ya da satılmak üzere raflarda yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Bostan, ESK’nin bu uygulamasını son radde yerinde bulduklarını anlatım ederek, Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri olarak, her vakit en müsait satış fiyatına sahip olma hedeflerinin bulunduğunu vurguladı.

Türkiye’nin 81 il, 895 ilçesinde marketlerinin bulunduğuna işaret eden Bostan, “Böyle bir projede yer almamız son radde doğaldır. Bu çerçevede al etin tüm vatandaşlara ulaşması konusunda ESK ile beraber çalışıyoruz. öbür marketlerin de fiyat indirmesi bizim için sevindirici, her şekilde kazanan vatandaşlarımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KASAPLAR SATIŞ POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEYECEK

Öte yandan, al et piyasasındaki sorunları masaya yatırmak ve görüşlerini dile getirmek için Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ve beraberindeki heyet Bakan Fakıbaba’yı ziyaret etti.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yalçındağ, et mevzusunun fiyatı yönüyle gereksiz yere gündem teşkil ettiğini düşündüklerini dile getirerek, “Vatandaşlar, dolmuşa bile ayda, ete verdiği paradan çok nakit veriyor ancak tek konumuz et fiyatları oldu. 4 benlik bir ailenin yılda ete verdiği nakit 2 bin-2 bin 500 lira civarında. Ancak Türkiye’deki enflasyonun tek nedeni et fiyatları olarak gösteriliyor.” diye konuştu.

Et fiyatlarının piyasa dinamikleri ile değerlendirilmesinin daha doğru olduğunu dile getiren Yalçındağ, “Piyasalar kendi yönünü kendi belirler, bu kadar gündemde tutmanın kimseye bir faydası yok. Gönlümüzden geçen tüm halkın müsait fiyattan et yiyebilmesi ancak bunun da yolu üretimin müsait maliyetlerle yapılmasından geçiyor.” dedi.

Yalçındağ, ESK tarafından marketlere temin edilen etlerin paketlenerek satışa sunulduğuna dikkati çekerek, “Halkımız, önünde işlenen eti tercih eder, oradan merak edip saha da olur ancak bizim milletimiz damak zevkine düşkün.

Biz de kasap esnafı olarak müşterimizin damak zevkine uygun, yerli üreticinin yetiştirdiği hayvanlardan elde edilen etleri alıp vatandaşımıza sunuyoruz. 2010’da dışalım yapıldığında da aynı uygulamayı yapmıştık, yerli üreticinin yetiştirdiği hayvanlardan elde edilen etlerini alıp satmıştık. Bu politikamıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BAZI MARKETLER DE DÜŞÜK FİYATLARDAN ET SATACAK!

ESK uygulaması dışında bazı marketlerin de düşük fiyatlardan et satacaklarını beyan ettiklerine dikkati çeken Yalçındağ, şunları kaydetti:

“Onlar bin kalem mal satıyorlarsa onun içerisinde etten günde 200-300 lira ziyan etmeleri bir şey anlatım etmiyor.

Etten elde ettiği zararı öbür ürünlerin üzerine ekleyip satabilir, bunun farkında bile olunmaz ve zararını çıkarır. Ancak biz kasap esnafı olarak sadece et ürünleri satıyoruz.

Burada da bir tek güvencemiz var o da tüketicidir. Biz onların damak zevkine, esnafa olan inancına güveniyoruz. Esnafa halkımızın sahip çıkacağını biliyoruz.”

Yalçındağ, görüşlerini Bakan Fakıbaba’nın ilgiyle dinlediğini dile getirerek, “Ortak noktada olduğumuz birçok cihet olduğunu memnuniyetle gördük. Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Küçükbaş hayvan üretim ve tüketiminin artırılması gerekliliği gibi hemfikir olduğumuz konular var. Umarız bu işler düzelir ve etin fiyatı yerine artık faydasını konuşur oluruz.” dedi.

Aile işletmelerinde koyunculuğun daha çok desteklenmesi konusunda talepleri olduğunu anlatım eden Yalçındağ, buna ilişkin de bir rapor sunduklarını, Bakanlığın aile işletmelerinin korunması ve desteklenmesine yönelik yürüttüğü yeni projeleri de müspet karşıladıklarını ve desteklediklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?