• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Uçaklarda yeni dönem!

Uçaklarda yeni dönem!

Tasarının tümünün yasalaşıp, Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yayımından sonra yürürlüğe girecek bu düzenlemeye göre, Türkiye tescilli sivil hava araçlarında “hava polisi” olarak da nitelenen hususi eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek.

Türkiye uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı emniyet görevlisi bulundurulmasına ruhsat verilmesine, mütekabiliyet ilkesi gizli kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Silahlı emniyet görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek.

SİVİL HAVACILIĞA GÜVENLİK KURULU

Tasarının tekrar yasalaşan bir öbür düzenlemesiyle de, Türk Sivil Havacılık Kanununun “güvenlik tedbirleri” başlıklı maddesi, “Milli Sivil Havacılık Emniyet Kurulu ve havacılık güvenliği” olarak değiştiriliyor. Buna göre, bütün sivil havacılık faaliyetleri ile sivil havacılık tesis ve eklentilerinin kanun dışı eylemlere karşı korunması amacıyla uluslararası uygulamalara müsait olarak gereken mevzuatı hazırlamak, denetlemek, müsait eğitimlerin alınmasını sağlamak ve Türkiye’yi uluslararası kuruluşlar nezdinde temsile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkili olacak. 

Bakanlık, bu görevini öncelikle İçişleri Bakanlığı olmak üzere öbür kuruluş ve kuruluşlar ile koordineli yürütecek. Sivil havacılık güvenliği ile ilgili politikaların belirlenmesi ile kurumlar arasında koordinasyonun sağlanmasından mesul olmak üzere, İçişleri Bakanlığı müsteşarı veya güvenlikten mesul müsteşar yardımcısının başkanlığında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı müsteşarları veya müsteşar yardımcıları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı temsilcileri, Gümrükler Genel Müdürü ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü, Sivil Havacılık Genel Müdürü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürünün katılımıyla Milli Sivil Havacılık Emniyet Kurulu oluşturulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?