Türkiye’nin baş belası geri döndü!

Türkiye’nin baş belası geri döndü!

Ülkemizde havaların ısınmasıyla beraber kene hareketliliği'de meydana geldi. Ülkemizin baş belası olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı yeniden gelmiş durumda.

40
0
Paylaş

Ülkemizde havaların ısınmasıyla beraber kene hareketliliği’de meydana geldi. Ülkemizin baş belası olan  Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı yeniden gelmiş durumda. Konu hakkında açıklamada bulunan  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, geçen yıl ilk vakanın Nisan ayında gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ayrıca Köksal diğer yıla göre bu yıl havaların daha serin olması yüzünden ilk vakanın Mayıs ayında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Köksal, ” Bildiğiniz üzere gün geçtikçe havalar ısınmakta. Bugüne kadar pek vaka görmedik. Fakat havaların gün geçtikçe ısınması sebebiyle insanlar kendilerini açık ortama atacaklar. Durum böyle olunca KKKA hastalığı için risk daha da artacaktır. Bu sebepten ötürü bizde tüm dikkatleri ve önlemleri üst düzeye çekmiş durumdayız. Türkiye’nin her yerinde vaka bulunuyor. Bugün ülkemize baktığımız zaman her yerinde KKKA hastalığını rahatlıkla görebiliriz. Keneler sürekli hareket içerisinde olan hayvanlar bu yüzden ülkemizin her yerine yayıldılar. Bu yüzden dolayı her bölgede hasta olduğunu söyleyebiliriz. Bu sene özellikle  Çorum, Tokat yöresinden bunlar hastalığın endemik olduğu alanlar bizden çok daha fazla vakaları bulunmakta. Ankara yöresinde vakalar az. Trabzon bölgesinde ise hiç bu vakayı göremiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“EN AZ VAKA GEÇEN YIL GÖRÜLDÜ”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının geçen sene daha az olduğunu özellikle belirten Köksal,”Bu sadece bizim için geçerli değil, tüm Türkiye’de vakaların azaldığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni insanımızın bilinçlendirilmesi değil vb şeyler değil sadece virüsün hızını daha tam tamamlamış olmadığını söyleyebiliriz. Bu sene biz göz gezdirdiğimiz zaman vakaların çok gündemde yer almadığını ve fazla vaka olmadığını söyleyebiliriz. İlk vaka geçen hafta gerçekleşti. O turistik amaçla gezi yaparken yaşanan vakaydı.

CEVAP VER