Türkiye’de Doğum Oranları ve Hızı Düşüyor

Türkiye’de Doğum Oranları ve Hızı Düşüyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı, doğum oranları ve hızını açıkladı.

60
0
Paylaş

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı, tarafından açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de doğum oranları ve doğum hızı giderek artan işsizlik, giderek artan belirsizlik ve siyasi kavgalar dolayısı ile sekteye uğruyor. Özellikle doğum oranlarının düşmesinde olan etken maddi ve manevi sıkıntılar olarak gösterilirken Batı’ya doğru gidildikçe daha fazla zorlaşan maddi sıkıntılar, Doğu bölgesine doğru gidildikçe daha fazla artan manevi sıkıntılar dolayısı ile doğum oranlarını ve hızını sekteye uğratıyor.

Ağustos Rekoru Kırıldı!

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı, açıklamalarında en fazla doğum olan ayların sırasıyla Ağustos, Temmuz ve Haziran olduğunu ifade ederken ortalama verilere göre aylık doğum oranları 86 bin ila 96 bin arasında kaldı. Ortalama veriler her yıl giderek düşerken doğum oranlarının 2023 yılında 1000 kişiden 1.99 çocuk olarak güncellenecek olduğu belirtisine yer verildi.

CEVAP VER