Suçluya benzediği için yanlışlıkla 17 yıl yattı!

Suçluya benzediği için yanlışlıkla 17 yıl yattı!

ABD'nin Kansas eyaletinde silahlı soygun yüzünden hapise atılan adam 17 yıl yanlışlıkla yattı.

28
0
Paylaş

BBC Türkçe’nin yapmış olduğu bir habere göre ABD’nin Kansas eyaletinde  gerçekleşen silahlı soygun sonucundan yaklaşık yıl 17 yıl hapiste yatan adam,  kendisine kopyası  kadar diyebileceğimiz adam yakalandığında serbest bırakıldı. Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda yakalanan Richard Anthony Jones, yeterli kanıt olmaması sebebiyle 17 yıl yattıktan sonra özgür kaldı. 

Birbirinden Ayrılmayacak Kadar Benzerler!

Görgü tanıkları, iki adamın birbirine çok benzediklerini ayırmanın çok zor olduğunu söylediler. Jones, kendisine bu kadar benzeyen adamı bulmanın çok zor olduğunu özellikle vurguladı. Ayrıca 17 yıl sonrasında özgür kalan Jones, “Şansa inanmam ama sanırım Tanrım beni kurtardı.” dedi.

“Temyiz Başvurularım Reddedildi”

1999’da Kansas’ta parktaki insanların silahlı soyguna uğraması sonucunda tutuklanan Jones, “Bütün temyiz başvurularım reddedildi. Zor bir süreçti” dedi. 

Benzerliği Mahkumlar Fark Etti

Jones’in yanında yer alan mahkumlar, Ricky diye bir adama çok benzediğini ayırt etmenin çok zor olduğunu söylediler. Ayrıca isimlerinde de benzerlik vardı. Rick’nin fotoğrafını gören Jones her şeyin farkına vardı.

John 2015’te yanlışlıkla ceza alan mahkumlara yardımcı olan ve her türlü desteği veren Midwest Innocence Project adlı inisiyatife Ricky diye bir adamdan bahsetmesinin hemen ardından, avukatlar bu adamı araştırmak amacıyla devreye girdiler. Ricky böyle bir suçu kabul etmedi. Bunun sonucunda 17 yıl yanlışlıkla yatan adam serbest bırakıldı.

CEVAP VER